Svátek má: Vratislav

Byznys

Velikost textu:

Pobaltské země nadále nakupují elektřinu z Ruska

Pobaltské země nadále nakupují elektřinu z Ruska

Pobaltské země nadále nakupují elektřinu z Ruska a v březnu dokonce zdvojnásobily dodávky ve srovnání s lednem, uvádí TV3.

Ilustrační foto
26. dubna 2022 - 10:30

Objem nákupů vzrostl na téměř 600 tisíc megawatthodin, a to i přes rozhodnutí provozovatelů soustavy Lotyšsko , Litva a Estonsko uvalit omezení na dovoz ruské elektřiny.

„Aby se Estonsko vymanilo ze závislosti na ruské elektřině, postaví malý modulární reaktor. Lotyšsko se zatím k projektu nepřipojilo, ale zkoumá možnosti," uvádí televizní kanál.

Lotyšský ministr hospodářství Janis Vitenbergs zase řekl, že realizace projektu estonské společnosti Fermi Energia „je ještě velmi daleko“. Latvenergo potvrdilo , že neopouštějí myšlenku výstavby malého reaktoru, ale stále studují dopad jaderné energie na celkový energetický trh.

Začátkem března bylo oznámeno , že provozovatelé baltských energetických sítí Elering, AST a Litgrid snížili kapacitu pro dovoz elektřiny z Ruska na 300 megawattů. Jak později poznamenal lotyšský premiér Krisjanis Karins , odpojení země od jednotné energetické sítě s Ruskem a Běloruskem brání fyzická omezení.

V roce 2018 podepsaly pobaltské státy , Polsko a Evropská komise v Bruselu politickou dohodu o synchronizaci elektrických sítí tří pobaltských zemí se sítěmi kontinentální Evropy . Očekává se, že do roku 2025 budou muset definitivně opustit energetický okruh BRELL (Bělorusko, Rusko, Estonsko, Lotyšsko, Litva) a připojit se k energetickému systému kontinentální Evropy, což jim umožní dosáhnout „energetické nezávislosti na Rusku“.

(rp,regionalninovinky.cz & prvnizpravy.cz,ria,tv3, foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
22%
Ne
transparent.gif transparent.gif
56%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
22%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
556
ČEZ
751
ERSTE GROUP BANK A
702.6
KOFOLA CS
241
KOMERČNÍ BANKA
650
MONETA MONEY BANK
71.3
PHILIP MORRIS ČR A
16880
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
665
VIG
538
GEN DIGITAL
532