Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Polská centrální banka dnes měnovou politiku nezmění

Polská centrální banka dnes měnovou politiku nezmění

Po včerejším informačním prázdnu již bude dnešní den ve znamení publikace zajímavých ekonomických indikátorů.

Ilustrační foto
14. července 2020 - 09:45

Finální čísla německé inflace mnoho nového nepřinesou, oproti původním odhadům se zřejmě lišit nebudou a potvrdí nízkoinflační prostředí. To, i přes meziměsíční červnový vzestup spotřebitelských cen, přetrvává v USA, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Květnová čísla průmyslu eurozóny potvrdí odražení se ode dna, hlavně situace v Německu ale zůstává vážná. Červencový ZEW index očekávání již klesne. Z regionu se dočkáme zasedání polské centrální banky, které by změnu v nastavění měnové politiky přinést nemělo, a tuzemského běžného účtu platební bilance, jehož výsledek by na korunu vliv mít neměl.

Průmysl v eurozóně ožívá, ale pomalu

Průmyslová produkce v eurozóně se v květnu odrazila od dubnového dna. Tam ji srazila vládní restriktivní opatření v boji proti šíření covid-19 zaváděná napříč zeměmi nejenom v Evropě. Květnové oživení bude z teritoriálního pohledu tažené hlavně Francií a Itálií, Německo zůstane pozadu; připomeňme, že německý průmysl se s potížemi potýkal již před koronavirem, dá se říci již od poloviny roku 2018. Vpřed hledící indikátory naznačují zlepšování situace v dalších měsících, obavy z budoucí poptávky ale jen tak nezmizí. Německý červencový ZEW ukazatel očekávání finančních analytiků by měl tyto obavy potvrdit. Jeho silný vzestup v posledních měsících bude v červenci podle našeho odhadu vystřídán mírným poklesem.

Kovidovou recesi doprovází nízkoinflační vývoj. Červnové spotřebitelské ceny v USA zřejmě zaznamenaly vzestup o 0,5 %, což je primárně důsledek vyšších cen pohonných hmot po zotavení trhu s ropou. Jádrová inflace zaznamenala pouze minimální vzestup. Současná recese a slabá poptávka budou ve výhledu minimálně do konce letošního roku znamenat pokračování desinflačního trendu.

Regionální událostí je dnes zasedání polské centrální banky. Žádnou změnu v nastavení měnové politiky ale nečekáme. S klíčovou měnově politickou sazbou blízko nuly (0,10 %) a probíhajícím programem kvantitativního uvolňování centrální bankéři pro tuto chvíli zvolí strategii počkáme a uvidíme. Čekat budou hlavně na novou inflační zprávu, kde ohodnotí dopad kovidové krize na inflaci a reálnou ekonomiku. Vzhledem k holubičí většině ve vedení banky nepředpokládáme zvýšení úrokových sazeb minimálně do poloviny příštího roku. V případě nutnosti je banka připravena dodat likviditu navýšením programu QE. U zlotého se obáváme dalšího oslabování směrem k 4,65 PLN/EUR. Bez dopadu na kurz koruny se zřejmě obejde zveřejnění květnového běžného účtu české platební bilance.

Vlažný vstup trhů do nového pracovního týdne

Povíkendové obchodování se na globálních i lokálních finančních trzích neslo v prázdninovém duchu. Prázdný světový i místní kalendář znamenal jediné, na trzích včera chyběly kurzotvorné impulsy. Euro se vůči dolaru nadále drželo na relativně silných úrovních nad hladinou 1,13 USD/EUR a mělo tendenci opatrně posilovat. Regionální měny se též pohybovaly v pásmech předchozích dnů, jednoznačný trend se neprosazoval. Ztrácel polský zlotý, lehce i maďarský forint, naopak koruna po krátkém výletu ke 26,70 CZK/EUR se v závěru seance přiblížila ke hladině 26,60 CZK/EUR, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5