Polská centrální banka zvýší úrokové sazby

byznys

Světový kalendář je dnes poloprázdný. Za zmínku stojí pouze americký průzkum JOLTS, který mapuje počet volných pracovních míst. Ten v říjnu pravděpodobně mírně vzroste, a i nadále se tak bude držet poblíž historických maxim.

Polská centrální banka zvýší úrokové sazby
Ilustrační foto
8. prosince 2021 - 09:30

V regionu k jednacímu stolu zasedne polská centrální banka. Ta podle našeho odhadu zvýší sazby o 25 bb. Vyhlídkám na další utahování měnových podmínek v Maďarsku přileje do ohně listopadová inflace. Ta se pravděpodobně již přehoupne přes meziroční tempo sedm procent. Naopak mírně poklesnout by měl podíl českých nezaměstnaných, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová.

Maďarská inflace překročí sedm procent  

Počet volných pracovních míst měřených agenturou JOLTS v říjnu zřejmě mírně vzroste. Drží se tak stále lehce pod 10,5 milióny, tedy poblíž historicky nejvyšších hodnot. Jinak je kalendář ekonomických událostí ve světě prázdný.

O to zajímavější dění nás dnes čeká v regionu. Polská centrální banka podle našeho odhadu zvýší úrokové sazby o dalších 25 bb. Konsenzus trhu počítá s 50bodovým zvýšením, zatímco v tržních očekáváních je zahrnuto již skoro 75bodové zvýšení. Náš umírněný odhad se opírá o výroky guvernéra Glapinského, že zpřísňování měnové politiky by nemělo vést k vyšší nezaměstnanosti a ohrozit hospodářský růst. Měnové podmínky zpřísňuje i to, že centrální banka již ukončuje program nákupů aktiv, přičemž pravděpodobně zvýší i míru povinných minimálních rezerv. Razantnějšímu zvýšení úrokových sazeb budou bránit i obavy z dalšího vývoje pandemické situace a nové mutace omicron. Další zvýšení úrokových sazeb by ve druhé ve druhé polovině prosince měla přistoupit i maďarská centrální banka (30 bb). Motivovat ji k tomu bude i dnes zveřejněná inflace, která by měla překročit sedm procent.  Od podílu nezaměstnaných v ČR čekáme za listopad pokles o další desetinku na 3,3 %. Trh práce tak stále zůstává utažený.Nemastné, neslané obchodování v regionu

Česká koruna včera lehce ztrácela (necelých 0,2 %), nicméně pod hladinou 25,50 CZK/EUR se udržela. V odpoledních hodinách se obchodovala za 25,45 CZK/EUR. Zveřejněná data z reálné ekonomiky byla smíšená a koruně impulz k výraznějším pohybům nezavdala. Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně vzrostla, což byla v kontextu omezení výroby v automobilkách dobrá zpráva. Naopak deficit zahraničního obchodu byl v říjnu o trochu hlubší, než se čekalo. Stavebnictví pokračovalo v pomalém meziměsíčním růstu. Maďarský forint se obchodoval kolem úrovně 366,5 HUF/EUR, polský zlotý pak mírně posílil na 4,596 PLN/EUR.

Společná evropská měna v průběhu úterního obchodování mírně oslabila o 0,3 % na 1,124 USD/EUR. Data přicházející z eurozóny euru nepomohla. HDP za celou eurozónu byl potvrzen v mezičtvrtletním srovnání na úrovni 2,2 %. Zklamaly však fixní investice, které místo očekávaného růstu poklesly. ZEW index v hodnocení současné situace propadl, výhled za šest měsíců hodnotí ale analytici pozitivně. Očekávají totiž odeznění potíží se subdodávkami i polevení pandemické krize.   

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif