Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

Pozornost tuzemské inflaci

Pozornost tuzemské inflaci

Klíčovým ukazatele dneška je z pohledu tuzemských účastníků trhu listopadová inflace. Obáváme se totiž, že se poprvé po sedmi letech dostaneme na tři procenta.

Ilustrační foto
10. prosince 2019 - 09:40

Ani to ale podle nás nepovede ke zvýšení úrokových sazeb, vnější prostředí totiž působí protiinflačně. Budeme rádi, když dnešní německý ZEW index potvrdí alespoň stabilizaci situace, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Německý ZEW index potvrdí známky stabilizace

Po výrazně lepším listopadovém výsledku německého ZEW indexu ve složce očekávání předpokládáme za prosinec mírnou korekci tohoto ukazatele. Akciové trhy byly za poslední měsíc vesměs stabilní s tím, jak se objevovaly první signály zastavení pádu v průmyslovém sektoru, alespoň pokud jde o měkké indikátory. V dalších měsících očekáváme oparné zlepšování sentiment indikátorů. Než se to projeví v tvrdých datech, si ale vyžádá čas.

Euro se na úvod týdne vzpamatovávalo z pátečního propadu

Euro se na úvod týdne zotavovalo z pátečních ztrát, kdy dolar získal silnou podporu v podobě listopadových dat z amerického trhu práce. Společné evropské měně včera též pomohly zveřejněné indikátory. Příjemně překvapila čísla z německého zahraničního obchodu, zejména dynamika exportů. Zdá se, že zahraniční poptávka se začíná stabilizovat, dařilo se německým vývozům zejména mimo země EU. Pozitivní náladu na trzích pak podpořil skok Sentix indikátoru měřící důvěru investorů v eurozóně.

Tuzemská inflace atakuje horní hranu tolerančního pásma

Česká listopadová inflace se podle našeho odhadu vyšplhá na 3 % a dostane se tak na horní hranu tolerančního pásma ČNB. Tržní konsensus i odhad ČNB počítají se zrychlením meziročního růstu spotřebitelských cen z říjnových 2,7 % na 2,9 %. Za meziměsíčním vzestupem o 0,2 % m/m bude podle nás stát zvýšení cen elektrické energie a další zdražení potravin. Proti půjde jádrová složka hlavně díky sezónnímu zlevnění dovolených a zlevnění pohonných hmot na čerpacích stanicích. Přes vysokou aktuální inflaci ale platí, že ta očekávaná je níže, když reflektuje zhoršující se kondici české ekonomiky a nízkou inflaci v zahraničí. Diskuse o zvýšení sazeb sice bude příští týden při jednání bankovní rady na stole, ČNB ale nakonec podle nás ponechá úrokové sazby nezměněné.

Ani horší data z reálné ekonomiky korunu nerozhodily

Přes solidní objemy se česká koruna i na počátku nového týdne držela bez trendu v pásmu 25,52 až 25,55 CZK/EUR, tedy tam, kde se kurz pohyboval celý minulý týden. Tuzemská měna tak byla včera středoevropským králem, maďarský forint i polský zlotý ztrácely. A ani domácí data by koruně příliš pomáhat neměla. Včerejší říjnové statistiky z průmyslu, stavebnictví i zahraničního obchodu rozhodně nenadchly. Naopak potvrdily, že tuzemská ekonomika zpomaluje ve světle slabší globální poptávky a pokračující recese v německém průmyslu. I listopadové statistiky z trhu práce potvrdily, že dna bylo dosaženo. Korunu tak podporovala očekávání na dnešní inflační data, jak komentujeme výše, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553