Praha se na rozdíl od ostatních burz vyhnula poklesu a rostla

byznys

Podle šéfa Fedu J. Powella bude inflace, proti předchozím odhadům, delší dobu zvýšená. Dále trhem zmítala politická situace kolem dluhového stropu.

Praha se na rozdíl od ostatních burz vyhnula poklesu a rostla
Ilustrační foto
2. října 2021 - 09:30

U nás došlo k velkému překvapení. ČNB na svém zasedání zvýšila úrokové sazby. To se všeobecně čekalo, co se nečekalo byla rychlost tohoto růstu. Bankovní rada zvedla sazby o 75 bb na 1,50 % (čekalo se 50 bb na 1,25 %). Na akciový trh to velký vliv nemělo, ale koruna skokově posílila proti euru o 20 haléřů na 25,30 CZK/EUR, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Bohumil Trampota, analytik Komerční banky.

Americký trh

Americký S&P500 ztratil od pondělí do čtvrtka 3,32 % (4 307,54 b.). Dnes otevírá silnější o 3 desetiny, ale prakticky hned se směr obchodování otočil a ztrácí 0,4 %. Celkový týdenní pokles tak bude hlubší.

Za září (skončilo ve čtvrtek) byl index S&P500 slabší o 4,76 %. Po lednu je to tak druhý ztrátový měsíc v tomto roce.

Evropské akciové trhy

Kromě malého zisku ve středu evropský index STOXX Europe 600 klesal. V pátek je krátce před koncem obchodování hodnota indexu slabší o 0,6 %. Za celý týden to bude ztráta asi 2,4 % (452,11 b.).

Za celý měsíc září je index slabší o 3,41 %. A stejně jako S&P500 je to po lednu druhý ztrátový měsíc v tomto roce.Pražská burza

V pátek:

Hlavní index pražské burzy PX uzavřel v pátek o +0,38% (1 329,91 b.) výše.

Oslabila cena akcie Česká zbrojovky (-2,70 %, 576 CZK), a to po nevídaném růstu, který způsobily zveřejněné výsledky (viz níže). Lehce dnes korigovaly banky (KB -0,62 %, 881 CZK a Erste -0,27 %, 958,80 CZK) a po výsledcích také Philip Morris ČR (-0,13 %, 15 880 CZK). Naopak prapor burzy zvedal ČEZ, když cena jeho akcií dnes vzrostla o +2,25 % (728,50 CZK). Několik desetin, bez podstatných kurzotvorných informací,  přidaly také Avast, Moneta, VIG nebo Kofola.

Týdenní výkon

Obchodní týden byl tentokráte kratší o úterní svátek české státnosti. A to zdá být rozhodující faktor ve srovnání s ostatními burzami. Zatímco ostatní burzy v úterý oslabily o asi 2 %, Praha toho byla ušetřena. V konečném součtu pražská burza za celý týden posílila o +1,71 % (1 329,91 b.) zatímco ostatní ztratily více něž 2 %.

Doslova raketou, která všem uletěla o parník, se stala Česká zbrojovka. Po výborných výsledcích (viz níže) si za celý týden připsala zisk +20,25 % (576 CZK). Od začátku roku to je až neuvěřitelných 100 %! Ale ani na ostatní tituly nebyl špatný pohled. Jediným, kdy tento týden zaostal, byl Avast (-1,06 %, 167,30 CZK). Další radostnou podívanou je ČEZ. Všechny obchodní dny v plusu dělá za celý týden +4,97 % (728,50 CZK) a vypadá to, že se natrvalo usídlil nad hranicí 700 CZK. Jeho celkový výnos (včetně dividendy) je od začátku roku přes padesát procent. Motorem růstu je v tomto případě stále rychlým tempem rostoucí cena elektřiny, která se samozřejmě pozitivně projeví na výsledcích v dalších letech. Za zmínku stojí ještě solidní výkon bank: Komerční banka (+2,03 %, 881 CZK), Erste Group (+1,96 %, 958,80 CZK).

Skončil také měsíc září. Celkově si PX index za tento měsíc připsal +3,17 % (3. rostoucí měsíc v řadě), od začátku roku je jeho cena vyšší o cca +30 %.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Hospodářské výsledky reportovaly Česká zbrojovka (CZG) a Philip Morris ČR (PMČR).

CZG opět ukázala velmi silnou poptávku po svých výrobcích, a to nejen na svém hlavním trhu v USA. Výsledky rostly meziročně o dvojciferná čísla a překonaly naše očekávání i tržní odhady. Poprvé zahrnovaly výsledky také akvírovaný Colt. Celkově to jsou velmi silné výsledky s výhledem na organický růst (Colt).

PMČR reportoval meziročně stabilní čísla, která trpělá poklesem prodaného objemu produktů. Nicméně pozitivní byl cenový vývoj. Pokles prodaných kusů je dán nižšími prodeji klasických produktů v příhraničních oblastech vyplývající z restriktivních opatření. To alespoň částečně kompenzoval prodej zahřívaných výrobků. Pololetní výsledky nicméně naznačují velmi slušnou dividendu s výnosem kolem 8 %.
 
Co se dá čekat příští týden?

Korporátní kalendář je prázdný. Sentiment na trhu budou tak udávat zprávy o šíření viru. Pomalu taky začne za mořem výsledková sezóna za 3Q21, která by měla být lepší a mohla by trhy podpořit.

(rp,prvmizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano 56%
transparent.gif transparent.gif
Ne 22%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 22%
transparent.gif transparent.gif