Svátek má: Štěpánka

Byznys

Velikost textu:

Předvánoční hektika na trzích vrcholí

Předvánoční hektika na trzích vrcholí

Nacházející týden bude patřit zejména z pohledu geopolitiky mezi ty klíčové. Pokračuje jednání mezi USA a Čínou, k dalšímu dějství v Brexitu nás nasměrují čtvrteční parlamentní volby ve Velké Británii. 

Ilustrační foto
9. prosince 2019 - 09:45

Zasedají též klíčové centrální banky – americký Fed i ECB. Zde se poprvé představí v pozici prezidentky Christine Lagardeová, sdělil ve svém týdenním souhrnu Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Ve středu představí nová prezidentka Evropské komise von der Leyen Evropský investiční fond, který by měl být hlavním stavebním kamenem boje proti klimatickým změnám. Ty budou v závěru pracovního týden diskutovány na Summitu EU společně s pokrokem či spíše nepokrokem v oblasti budování bankovní unie. Se znalostí výsledku voleb ve Velké Británii lze očekávat, že se bude diskutovat i další vývoj v oblasti brexitu.

Fed ani ECB před Vánoci měnovou politiku měnit nebudou

Dalšího snížení dolarových úrokových sazeb se již letos nedočkáme, Fed ale na svém středečním zasedání zveřejní aktualizovanou ekonomickou projekci včetně výhledu úrokových sazeb centrálních bankéřů. Předpokládáme, že pro rok 2020 nebudou indikovat žádnou změnu a pro rok 2021 budou předvídat zvýšení sazeb. My se obáváme, že příchod recese v roce 2020 povede naopak k dalšímu snížení dolarových sazeb. Ch. Lagarge na své první tiskové konferenci v čele ECB formálně představí strategii pro své funkční období. Čekáme, že oznámí změnu inflačního cíle jako symetrického kolem 2 % a naváže na svého předchůdce ve volání ke změně hospodářsko-politického mixu směrem k větší váze fiskální politiky.

Tuzemská inflace poprvé po sedmi letech bude začínat trojkou

Česká listopadová inflace se podle našeho odhadu vyšplhá na 3 % a dostane se tak na horní hranu tolerančního pásma ČNB. Data z reálné ekonomiky, zejména průmyslová výroba a vývozy, již ale jednoznačně potvrdí negativní dopad německé průmyslové recese. ČNB by tak trhům vánoční dárek nachystat neměla, sazby zůstanou příští týden nezměněné. Podrobnější komentář ke zveřejňovaným tuzemským datům naleznete zde http://bit.ly/2sUdLIE.

Zaostřeno na dnešek

Stabilizace v německém zahraničním obchodě

I když situace v německém zahraničním obchodě zůstává nejistá, zlepšení globálních (zatím měkkých) indikátorů z průmyslu dávají naději, že by se měly německé exporty postupně začít odrážet ode dna. Konečně by se měla začít lepšit situace v obchodě s Velkou Británií a Tureckem. Na zářijové zlepšení v bilanci s okolními zeměmi eurozóny ale zřejmě Německo nenaváže.

Data z amerického trhu práce polila dolar živou vodou

Závěr týdne byl ve znamení amerického dolaru. Zatímco během týdne se euro šplhalo výše a atakovalo měsíční maximum nad hladinou 1,110 USD/EUR, v pátečním odpoledni kurz rychle spadl, krátce dokonce pod úroveň 1,105 USD/EUR. Za dolarovými zisky poprvé po šesti ztrátových seancích stálo zveřejnění nečekaně silných čísel z amerického trhu práce za listopad. Statistika ukázala na silnou tvorbu pracovních míst ústící v pokles nezaměstnanosti na pouhých 3,5 %. K lepšímu byla navíc revidována tvorba míst i za říjen. Oproti očekávání sice lehce zklamala meziměsíční dynamika hodinových výdělků. Za tím ale stála primárně revize říjnového vzestupu na dvojnásobek ve srovnání s předchozím odhadem. Meziroční dynamika překonala tržní konsensus.

Český průmysl začíná se zpožděním doplácet na ten německý

Říjnová data z reálné ekonomiky budou reflektovat recesi v německém průmyslu. Tento negativní faktor bude navíc zesílen kalendářním efektem. Průmyslová produkce vykáže podle našich odhadů za říjen meziroční snížení o 5,3 %, po očištění o kalendářní variace bude pokles dle nás činit -2,4 %. Na meziměsíční bázi čekáme pokles výroby v říjnu o cca 2 %, na který ukazuje propad předstihových indikátorů a vývoj v zahraničí. Slábnoucí průmyslová výroba se pak zrcadlí ve zpomalujícím růstu exportu, nicméně dovozní aktivita též slábne a obchodní bilance se tak vyvíjí příznivě. Pro říjen odhadujeme v národní metodice přebytek 14 mld. Kč, což představuje meziroční zlepšení o téměř 15 mld. Kč.

Koruna drží stopu

Závěrečný den minulého pracovního týdne nepřinesl na tuzemský devizový trh žádný impuls. Koruna se v pátek obchodovala v úzkém pásmu dvou haléřů kolem 25,53 CZK/EUR a prakticky po celý týden se tak držela na relativně silných hodnotách těsně nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Zveřejnění říjnových maloobchodních tržeb žádný impuls na trh nepřineslo. Výsledek v podstatě v souladu s tržním očekáváním potvrdil, že přes mírné zpomalování související s ochlazováním celé ekonomiky zůstává spotřeba domácností díky silnému trhu práce hlavním tahounem, uzavřel Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
473.5
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
473.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
752
PHILIP MORRIS ČR A
13560
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
476.2