Předvánoční klid na koruně přerušila ČNB

byznys

Akciové trhy v Evropě i USA nepatrně rostly. Při tradičně nižší obchodní aktivitě před vánočními prázdninami tak pokračovaly v odmazávání ztrát ze začátku týdne.

Předvánoční klid na koruně přerušila ČNB
Ilustrační foto
24. prosince 2021 - 09:30

Ty byly spojeny se zvýšenými obavami ohledně ekonomických dopadů šíření varianty omikron a v USA i s nejistou podporou ekonomického balíčku prezidenta Bidena v americkém Senátu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

Ze zámoří jsme se dočkali smíšených signálů o stavu americké ekonomiky v závěru roku. Index chicagského Fedu mapující ekonomickou aktivitu v USA na měsíční bázi se v listopadu snížil oproti tržním očekáváním výrazněji. Jeho zhoršení přitom šlo zejména na vrub ukazatelům týkajících se spotřeby a trhu nemovitostí. Kladná hodnota indexu však nadále indikuje, že růst ekonomické aktivity v USA je oproti dlouhodobému historickému trendu o něco výraznější. Pozitivně trhy naopak překvapilo znatelnější zlepšení důvěry amerických spotřebitelů v prosinci, které bylo tažené zejména pozitivním výhledem ve vztahu k situaci na trhu práce. Dolar dnes ve výsledku po většinu dne mírně oslaboval a dostal se nad hranici 1,13 dolaru za euro.ČNB dnes rozhodla o zvýšení repo sazby o další procentní bod na 3,75 %. To bylo zhruba v souladu s očekáváním finančního trhu, avšak nad odhadem analytiků, kteří většinově čekali nárůst o tři čtvrtě procentního bodu. Stejné očekávání jsme měli i my. Na následné tiskové konferenci guvernér Rusnok akcentoval proinflační vyznění nových informací i rizik a vyjádřil připravenost ČNB k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v příštím roce. Za hlavní rizika bankovní rada označila hrozbu oslabení ukotvenosti inflačních očekávání, rychlejší a déletrvající růst cen zahraničních výrobců a zeslabenou reakci kurzu koruny na nárůst sazeb. Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB výrazně posílila, a to až k 25,10 Kč za euro a nárůst v rozsahu zhruba 0,2-0,25 procentního bodu zaznamenaly i korunové výnosy s kratší splatností. Mezi měnami středoevropského regionu však byla v apreciační tendenci koruna osamocena, když zlotý i forint naopak mírně ztrácely.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif