Svátek má: Doubravka

Byznys

Velikost textu:

Prezident Svazu vinařů vyráží do boje proti zákazu chválit dobré víno

Prezident Svazu vinařů vyráží do boje proti zákazu chválit dobré víno

Valná hromada Svazu vinařů ČR, který reprezentuje vinaře a vinohradníky z celé České republiky, drtivou většinou potvrdila ve funkci stávajícího prezidenta JUDr. Tibor Nyitraye na další čtyřleté funkční období.

JUDr. Tibor Nyitray, staronový prezident Svazu vinařů
11. února 2020 - 14:55
(Komerční sdělení)

Kromě dlouhodobého hájení zájmů celého vinařského odvětví bude jeho hlavním úkolem uhájit možnost propagace a prezentace moravských a českých vín a na ně navázané kultury před pokusy o nekompromisní zákaz reklamy na alkohol.

„Víno a kultura pití vína má u nás tisíciletou tradici a patří mezi největší hodnoty nejen Jihomoravského kraje. Nejen jako reprezentanta vinařů, ale i mě osobně se hluboce dotýkají snahy líčit Čechy a Moravany jako národ alkoholiků, jako jakési lidské trosky, které si sami se sebou nevědí rady a kterým musí začít životy řídit stále nové a nové státní nařízení a zákazy. Každý, kdo někdy jižní Moravu navštívil, musí nepoctivost takových tvrzení vidět,“ sdělil JUDr. Tibor Nyitray, staronový prezident Svazu vinařů.

„Bohužel případný zákaz propagovat nejen víno, ale i akce s ním spojené, a mít tak možnost ukázat, v čem spočívá kvalita toho našeho moravského a českého, by existenciálně ohrozil všechny naše vinaře a s nimi celý Jihomoravský kraj. Na místo našich vín by totiž nenastoupila blahodárná pramenitá voda a z národa alkoholiků by se nestal národ uvědomělých asketů. Právě naopak. Kvalitní moravské a české víno by nahradilo víno, které propagaci nepotřebuje – víno nejlevnější, víno nekvalitní, víno, kterého se za minimální cenu v zahraniční zbavují,“ dodal Nyitray.Vedle pokusů o zákaz propagace vína se Svaz vinařů dále zaměří na problematiku černého trhu s vínem, který se mu ve spolupráci se zákonodárci daří poslední roky výrazně snižovat, a dokončit návrh „Apelačního systému” v České republice. V neposlední řadě pak bude Svaz vinařů aktivně pomáhat vinařům s podporou nových výsadeb, bojem se škůdci a stále citelnějším suchem.

Valná hromada provedla volbu všech orgánů z důvodu uplynutí funkčního čtyřletého období. Ve funkci viceprezidenta pro Moravu byl opět zvolen Ing. Josef Svoboda ze společnosti BOHEMIA SEKT a do funkce viceprezidentky pro Čechy byla jmenována Ing. Liana Hrabálková z Vinařství Ludwig. Svaz vinařů dále rozšířil počet členů představenstva o UNIE ENOLOGŮ ČR a spolek MLADÍ VINAŘI.

(red,prvnizpravy.cz,JiříBažant, foto:svcr.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
540
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
699
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
706
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
774
PHILIP MORRIS ČR A
15500
O2 C.R.
258
UNIPETROL
382.5
VIG
570