Proočkovanost lidí bez domova je srovnatelná s většinovou populací

byznys

Armáda spásy uskutečnila kvantitativní jednorázovou výzkumnou sondu ve svých největších nízkoprahových denních centrech (NDC) a noclehárnách, tedy v Praze, Brně a Ostravě.

Proočkovanost lidí bez domova je srovnatelná s většinovou populací
Ilustrační foto
6. prosince 2021 - 09:45

Cílem průzkumu bylo zjistit, jak jsou na tom osoby bez domova ohledně očkování, prodělaného onemocnění a pravidelného testování na covid-19. Jednalo se o anonymní dotazování klientů při příchodu do služby prostřednictvím dotazníkového šetření. Respondentem byl každý klient, který v daném dnu využil sociální službu NDC a noclehárnu.

Z průzkumu jednoznačně vyplynulo, že lidé bez domova nejsou pro společnost hrozbou, jelikož procento proočkovanosti lidí bez domova není významně nižší než u většinové populace v České republice. Počet klientů s ukončeným očkováním se pohybuje v průměru okolo 40 %. Ve městech, které se očkování sami aktivně věnovali, je proočkovanost ještě vyšší, cca 50 %,“ říká Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy a dodává: „Vyšší proočkovanost máme v našich službách například v Ostravě, zejména na NDC, kde se bavíme o 60 %. To je důsledkem činnosti Ordinace pro chudé, kterou provozuje Armáda spásy ve stejném objektu, kde se nachází sociální služby. Výsledky naší sondy zcela dokládají, že se minimálně u velkých center vyplatí mít ordinaci.“

Klienti služeb Armády spásy se také pravidelně testují, v průměru pravidelným testováním prochází 50 % z nich. V některých městech, zejména v těch, kde je proočkovanost nižší, se jedná o bezmála 90 % uživatelů. Procento klientů, kteří v posledních 6 měsících prodělali onemocnění covid-19 se nijak výrazně neliší od většinové populace, jedná se o zhruba 4 %.


„Naše údaje přesvědčivě dokládají, že osoby bez přístřeší o své zdraví pečují a podstupují preventivní kroky (očkování, pravidelné testování) jako většinová populace. Výsledky z Ostravy dokazují, že pokud lidé bez domova mají jednoduchý přístup k očkování, míra proočkovanosti je srovnatelná s celkovou populací. Srovnatelná je i ochota nechat se očkovat a dodržovat ostatní opatření. Stejně tak porozumění naléhavosti situace je stejné jako u ostatní populace. Lidé bez domova nejsou skupinou, která by záměrně ignorovala nebo narušovala boj s epidemií,“ popisuje Jaroslav Vejmola, vedoucí oddělení rozvoje a kvality Armády spásy.

Armáda spásy dlouhodobě podporuje a implementuje kroky i nad rámec vládních opatření s cílem snížit riziko přenosu na cílovou skupinu, v rámci ní i z ní směrem ven. Vzhledem k obecně ztíženému přístupu sociálně vyloučených osob ke zdravotní péči usiluje Armáda spásy o co nejnižší výskyt onemocnění covid-19.

(rp,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif