Svátek má: Radoslav

Byznys

Velikost textu:

Průmyslová produkce v eurozóně v únoru poklesla

Průmyslová produkce v eurozóně v únoru poklesla

Nejzajímavějším údajem dnešního dne bude průmyslová produkce za celou eurozónu. Výsledky z velkých ekonomik byly již publikovány a naznačují, že výstup průmyslového sektoru v únoru poklesl.

Ilustrační foto
14. dubna 2021 - 09:30

Překvapivě dobré výsledky PMI indikátorů jsou však příslibem pro březnová data. V USA je kalendář v podstatě prázdný. Pozornost by mohl přitáhnout projev Jerome Powella před Ekonomickým klubem ve Washingtonu.  Rétorika však zatím zůstane zřejmě beze změny. Vzhledem k vývoji domácích úrokových sazeb má koruna potenciál posílit. Při zemi jí ale zatím drží nerozhodné euro, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Rétorika Fedu se zatím nezmění


Únorová průmyslová produkce v eurozóně podle našeho odhadu pravděpodobně o 0,9 % m/m poklesla. Naznačují to alespoň již zveřejněné údaje z velkých evropských ekonomik (německý průmysl klesl o 1,6 % m/m, italský vzrostl o 0,2 % m/m). Celkově by však průmyslová aktivita za Q1 měla vzrůst. Naznačují na to indikátory PMI, které se v březnu stále držely na velmi vysokých úrovních. Rizikem jsou ale potíže se subdodavatelskými řetězci, které zatím stále přetrvávají.

Před Ekonomickým klubem ve Washingtonu dnes své názory na další ekonomický i měnově politický vývoj představí šéf Fedu J. Powell. Změnu rétoriky od tohoto vystoupení ale nečekáme. Americká centrální banka bude v nejbližších měsících pokračovat v nákupech aktiv stávajícím tempem 120 mld. USD měsíčně, přičemž k jejich omezování začne podle našeho názoru přistupovat zkraje příštího roku. Výhled americké ekonomiky bude Jerome Powell hodnotit nejspíše kladně. Vakcinace dosahuje 36 %, ekonomika se postupně otevírá a letošní růst by měl být nejvyšší za několik posledních dekád.Koruna si dělá výlety pod hladinu 26 CZK/EUR

Kurz koruny včera opakovaně prorazil hladinu 26,00 CZK/EUR. Hluboko pod ní se ale nedostal a ve srovnání s předchozím dnem skončil silnější pouze o 0,1 %. Domácí inflace, která byla zveřejněna ráno, byla mírně nižší, než analytici očekávali. K prognóze ČNB (2,0 % y/y) se ve srovnání s minulým měsícem o desetinku přiblížila.  Domácím úrokovým sazbám tak inflace další impulz pro růst nepřinesla. I tak ale forwardové sazby ve svých cenách již plně zahrnují jedno zvýšení úroků v horizontu šesti měsíců a dvojí v horizontu tří čtvrtletí. Koruna má tak podle našeho názoru prostor pro další posílení, od něhož jí ale zatím drží volatilní euro.

Společná evropská měna měla včera v dopoledních hodinách tendenci spíše oslabovat. Odpoledne však začala posilovat a na své konto si připsala 0,2 % (na 1,193 USD/EUR). Spíše než data jí z k ziskům dopomohl slábnoucí dolar, který nepotěšilo doporučení přerušit v USA očkování vakcínou Johnson & Johnson. Včera zveřejněný německý ZEW index dopadl ve složce očekávání hůře, než se čekalo. Náladu německým investorům srazily obavy z dalších restriktivních opatření. Exportní vyhlídky se ale dle průzkumu zlepšily. Oproti odhadům o desetinku vyšším růstem překvapila americká inflace za březen.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
602
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
788
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
660
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14680
O2 C.R.
266
UNIPETROL
382.5
VIG
583