Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

První obětí cenové ropné války je americká firma Whiting Petroleum

První obětí cenové ropné války je americká firma Whiting Petroleum

Válka s cenou ropy má svou první oběť, stala se jí americká korporace Whiting Petroleum, která požádala o bankrot a reorganizaci.

Ilustrační foto
15. dubna 2020 - 06:20

To dokázal prudký pokles“ cen ropy a zemního plynu s laskavým svolením saúdskoarabské a ruské ceny ropy a dopadem COVID-19 na poptávku , píše Newsweek. Přesto, jak časopis uvádí, společnost se ale dále  snaží pokračovat v těžbě ropy. Zároveň investoři obecně pozitivně hodnotí své šance na přežití, přičemž berou v úvahu významný finanční polštář.

Společnost Whiting Petroleum, která byla kdysi největším producentem ropy a plynu ve formaci Bakken v Severní Dakotě. Společnost se tak letos stala prvním významným producentem břidlicového plynu, která učinila takový krok. Jako důvod uvedla společnost Whiting Petroleum „vážný pokles“ cen plynu a ropy z nabídky Saúdské Arábie a Ruska, které uspořádaly ropnou válku, jakož i koronaviry, které vedly k poklesu poptávky, píše Newsweek.

Společnost Whiting Petroleum uvedla, že vyprodukuje největší možné množství ropy, zatímco sama má velké hotovostní rezervy ve výši 585 milionů dolarů. Společnost současně uzavřela komplexní dohodu o restrukturalizaci s některými držiteli směnek.

Stručně řečeno, Newsweek poznamenává, Whiting Petroleum se snaží získat čas tím, že doufá v oživení cen energie, které jej vytáhne nahoru.

Po návrhu na prohlášení konkurzu vyskočily akcie společnosti o 15,1%, což pravděpodobně naznačuje, že investoři obecně věří v možnost získání zpětných pozic. Od začátku roku je však míra poklesu ohromujících 95%, ve srovnání s níž se průměr v průmyslu 46,9% jeví jako menší nepříjemnost. Společnost Whiting Petroleum zároveň oznámila, že v reorganizované společnosti získají současní akcionáři pouze 3% kapitálu.

Tento bankrot je velmi příznačný pro bolestivé jevy, které se rozvinuly v ropné logistice. Příklad Whiting Petroleum je zároveň varováním pro silně klesající plynový sektor, který, bohužel, jde ve stopách Saúdské Arábie, Ruska a ropného průmyslu, tvrdohlavě odmítá snížit produkci.


Ceny zemního plynu v úterý stouply o 9,2%, protože v USA se očekává, že USA budou mít chladnější počasí než obvykle, ale nakonec můžeme mluvit pouze o další slepé cestě. Z dlouhodobého hlediska vypadají ceny plynu nestálé, vzhledem k tomu, že odvětví čelilo dvěma po sobě jdoucím zimám. Stejně jako v ropném sektoru se plynárenské společnosti z velké části chovají, jako by se nic nestalo a nechtějí ustoupit.

Současně je plynárenský sektor méně stabilní kvůli skutečnosti, že v něm není silná organizace, jako je OPEC - Fórum zemí vyvážejících plyn obvykle dává přednost tomu, aby nezasahovalo do tržních záležitostí. Někteří výrobci samozřejmě přizpůsobují výrobu dynamice trhu. Mnoho plynárenských společností současně přijalo od svých ropných kolegů další taktiku: skladování velkého množství surovin na moři, což však vede k postupné ztrátě energie.

(rp,prvnizpravy.cz,newsweek,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5