Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Recese v německém průmyslu pokračuje

Recese v německém průmyslu pokračuje

Srpnová data z českého průmyslu sice nenadchla, ukázala ale na odolnost automobilového sektoru.

Ilustrační foto
8. října 2019 - 09:45

Obáváme se ale, že pozitivních zpráv z německého průmyslu se jen tak nedočkáme, což potvrdí dnešní ranní data za srpen, a za Q3 19 budeme konstatovat technickou recesi v Německu. Odpoledne se pak dočkáme slabých PPI ze Spojených států, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Riziko hlubší recese v německém průmyslu roste

Bojíme se, že recese v německém průmyslu nejenom že pokračovala i v srpnu, ale že se zřejmě překlopí do roku 2020. Otázkou zůstává, zda je již překonána krize v německém automobilovém průmyslu. Obáváme se, že německá ekonomika jako celkem během Q3 19 vykázala nepatrný pokles, což by znamenalo technickou recesi u našich západoevropských sousedů.

Dynamika cen průmyslových výrobců byla v září utlumená. Navzdory útoku na saudskoarabské rafinérie zářijové ceny pohonných hmot v USA zamířily v průměru dolů. Na konci září sestupný trend akceleroval, což vytváří i pro říjen předpoklad slabých cenových tlaků na straně průmyslových producentů.

Euro na úvod týdne lehce silnější

Po dopoledních ztrátách v souvislosti s nepříznivým číslem německých průmyslových objednávek za září se euro ve zbytku včerejší seance zotavovalo. Nakonec ale své zisky neudrželo a den zavřelo v podstatě beze změny. Dolaru v průběhu americké seance pomohla zpráva, že Čína je připravena uzavřít částečnou obchodní dohodu se USA v oblastech, kde se shodují. Témata, nad kterými nepanuje shoda, by se řešila v průběhu příštího roku.

Stále robustní trh práce dělá maloobchodníkům rados

Maloobchodní tržby by měly v srpnu vykázat relativně solidní výsledek. Trh práce zůstává napjatý (viz níže), mzdy i v reálném vyjádření nadále solidně rostou. Údaje o registracích aut ukazují na růst prodejů. Na druhou stranu spotřebitelská důvěra se zvolna snižuje, výběr dovolených v letních měsících a meziroční nevýhoda chybějícího pracovního dne budou v srpnu výsledek tržeb snižovat.

Podíl nezaměstnaných měřený MPSV se ani v září velmi pravděpodobně nezměnil a setrval poblíž 2,7 %. Číslo potvrdí přetrvávající napětí na tuzemském pracovním trhu. V příštích měsících by se již míra nezaměstnanosti měla pomalu zvyšovat, ale pouze ze sezónních důvodů.

Regionální měny na úvod týdne pod tlakem

Středoevropské měny se včera ocitly pod výprodejním tlakem a ruku v ruce společně oslabovaly. Forint a zlotý ztrácely v odpoledních hodinách zhruba třetinu procenta, koruna se čtvrtinou procenta lehce zaostávala. Její kurz se z ranních kotací těsně nad 25,70 CZK/EUR posouval na dohled hladiny 25,80 CZK/EUR.

Tuzemská srpnová data z reálné ekonomiky podle očekávání nijak nenadchla a do značné míry kompenzovala naopak dobrý červencový výsledek. Celkovými čísly zamával kalendářní efekt (letošní srpen měl o jeden pracovní den méně) i celozávodní dovolené. Zejména na průmyslové výrobě pak je vidět ochabující zahraniční poptávka. Slabší byla především produkce v elektrotechnickém a kovodělném průmyslu. Překvapivě odolný zůstává automobilový sektor, což se projevilo i na exportech a ve finále překvapivě vysokém přebytku srpnové bilance zahraničního obchodu, uzavřel Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553