Region se veze na vlně optimismu

byznys

Koruna se tento týden propracovala na nejsilnější úroveň za posledních patnáct měsíců. Pohybovala se převážně v pásmu 25,40-25,50 CZK/EUR a těžila z rozvolňování epidemiologických opatření, sílící společné evropské měny i spekulací na zvyšování domácích úrokových sazeb.

Region se veze na vlně optimismu
Ilustrační foto
23. května 2021 - 09:30

Jasným vítězem týdne byl maďarský forint, který si na své konto připsal více než 2 %. Zatímco ještě zkraje týdne se jeho kurz pohyboval kolem úrovně 357 HUF/EUR, v patek to bylo již 349 HUF/EUR. K posílení vedly výroky tamních centrálních bankéřů i zveřejnění HDP za první čtvrtletí letošního roku. Ten podle předběžných výsledků mezičtvrtletně vzrostl o 1,9 %, v meziročním srovnání pak poklesl o 2,3 %, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička KOmerční banky.

Již v pondělí zástupce guvernéra centrální banky Barnabas Virag prohlásil, že ke zvýšení úrokových sazeb zřejmě dojde již na červnovém zasedání. Zveřejnění výsledků HDP pak trhy v očekávání změny politiky ve výrazně jestřábí ještě více utvrdilo. K přehodnocení výhledu to přimělo i nás. Zatímco na květnovém zasedání ještě žádné změny nečekáme, na červnovém již vidíme zpřísnění měnových podmínek o 15 bb. Další dvojí po 25 bb by mělo následovat v září a prosinci. Zvýšení klíčové tříměsíční úrokové depozitní sazby o 100 bb pak očekáváme v roce příštím. Ta by se tak měla postupně vyšplhat až na 2,25% v závěrečném čtvrtletí příštího roku. S tím by mělo jít ruku v ruce i další posilování maďarského forintu.Na vlně optimismu se svezl i polský zlotý, ačkoli tamní centrální banka zvyšování úrokových sazeb zatím neplánuje. Většina centrálních bankéřů totiž považuje inflační tlaky v polské ekonomice za dočasné a v příštím roce předpokládá jejich slábnutí (v dubnu inflace dosáhla 4,3 %). Náš odhad počítá se zpřísňováním měnové politiky až ve druhé polovině příštího roku. I tak ale zlotý v průběhu týdne zpevnil o solidní necelé jedno procento (na 4,495 PLN/EUR).

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 38%
transparent.gif transparent.gif