Regionální měny dnes posilují

byznys

Regionální měny  posilovaly. Nahrálo jim k tomu zklidnění paniky kolem nové mutace omikron i data, která přicházela z regionu a eurozóny.

Regionální měny dnes posilují
Ilustrační foto
1. prosince 2021 - 09:30

Listopadová inflace opět překvapila ve směru nahoru. V eurozóně se dostala až na historicky nejvyšší úroveň 4,9 % y/y, její jádrová složka pak na 2,6 %.  To by ale měl být vrchol a v následujících měsících by měla začít ubírat na tempu (k tomu přispěje pokles cen energií i zmírňování problému se subdodávkami), píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Pro společnou evropskou měnu však dnešní čísla v každém případě znamenala impulz pro posílení. Euro se dostalo až na úroveň 1,137 USD/EUR a bylo tak ve srovnání s předchozím dnem o 0,7 % silnější. To dopomohlo společně se zveřejněnými daty k ziskům i regionálním měnám. Polská inflace předčila očekávání, když v meziročním srovnání vyšplhala až na rekordních 7,7 % (trh čekal 7,3 %) . Ani to však zřejmě ještě není maximum. V lednu pravděpodobně překročí hladinu 8,0 %. V důsledku toho očekáváme masivní utažení polské měnové politiky (25 bb v prosinci, 150 bb v Q1 22). Polský zlotý v průběhu dnešního dne posílil o 0,5 % a dostal se tak na 4,665 PLN/EUR. Zisky si ale připisoval i maďarský forint, který během úterního obchodování zpevnil o 0,4 % na 366,0 HUF/EUR.Na domácí půdě byl zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q3. Výkonnost české ekonomiky byla podle něho o desetinku lepší, než s čím počítal odhad předchozí a dosáhla tak mezikvartálně 1,5 %. Táhla jí hlavně spotřeba domácností (+4,2 % q/q) a přírůstek stavu zásob. Fixní investice naopak poklesly (-3,1 % q/q). Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3d4vNMe. Z centrálních bankéřů se dnes pro agenturu Reuters vyjádřil Marek Mora. Podle jeho slov je centrální banka připravena dále zvyšovat úrokové sazby, nicméně už ne tak razantně. Do jaké výše naplnění prognózy ČNB sazby zvýší, to bude záležet na vývoji rizik. Koruna si, stejně jako ostatní regionální měny, v úterý připisovala zisky. Posílila o 0,2 % a dostala se na úroveň 25,55 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano 50%
transparent.gif transparent.gif
Ne 25%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 25%
transparent.gif transparent.gif