Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Ropný trh v deliriu: ceny ropy jsou poprvé v historii záporné

Ropný trh v deliriu: ceny ropy jsou poprvé v historii záporné

Koupil bych barel ropy, kolik mi zaplatíte? Že vám na té otázce něco nesedí? Po dluhopisových trzích a záporných úrokových sazbách se nyní staví na hlavu také globální ropný trh.

Ilustrační foto
21. dubna 2020 - 09:50

Ten čelí největší krizi v historii, což během včerejšího obchodování vyústilo v propad květnového futures kontraktu na severoamerickou ropu WTI o nevídaných 300 % (!). Poprvé v historii tak lehká ropa WTI zakončila obchodování v záporu, a to konkrétně na ceně -37 dolarů za jeden barel, uvedl ve své glose analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Přestože situace okolo ropy WTI je svým způsobem extrémní a z části zapříčiněna dnešní expirací květnového kontraktu a nízkou likviditou (červnový kontrakt se obchoduje za 21 USD/barel), nejedná se o záležitost ojedinělou. Do záporných hodnot se totiž dostaly také další americké lokální ropné benchmarky (Louisiana Light Sweet, Bakken nebo Eagle Ford), stejně jako kanadská těžká ropa (West Canadian Select) a dokonce i ropa ruská (Urals). Důvod je jednoduchý – přebytečné ropy je na trhu tolik, že došlo k naplnění lokálních skladovacích kapacit (v případě USA v Cushingu). Obchodníci s ropou, kteří nedisponují prostory k uskladnění a chtějí se vyhnout bezprostřednímu fyzickému dodání komodity, jsou tak nuceni platit kupujícímu za každý odebraný barel.

Fyzický trh se severomořskou ropou Brent je na tom sice o něco lépe, čemuž odpovídá cena na úrovni 25 USD/barel, masivní přebytek ropy však tvrdě doléhá i zde. A to bez ohledu na rekordní produkční škrty aliance OPEC+ v rozsahu 9,7 mil. barelů denně přijatých jen několik dní nazpět. Ropná poptávka totiž hlásí v dubnu bezprostřední výpadek až 30 mil. barelů denně a nachází se na úrovni roku 1995. V důsledku tvrdých karanténních opatření by letos měla globální spotřeba ropy propadnout o bezprecedentních 9 mil. barelů denně, což vymaže přírůstky za celou poslední dekádu.


Krátkodobé vyhlídky nejsou pro ropný trh nikterak příznivé. Ještě nikdy v historii se nestalo, aby na trhu přebývalo tolik ropy, což ponechá fyzický trh pod enormním tlakem. Omezení těžby z dílny OPEC+ (startující v květnu) může sice oddálit naplnění globálních skladovacích kapacit, ropný trh však nespasí. To může pouze oživení ropné poptávky, které pro změnu závisí na rozvolňování karanténních opatření napříč světem. A než se tak stane, zvykněte si, že za nákup ropy můžete dostat i zaplaceno, dodal Dominik Rusinko.

(dr, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508