Svátek má: Státní svátek

Byznys

Velikost textu:

Rostoucí prodeje aut v Evropě trend průmyslu nezvrátí

Rostoucí prodeje aut v Evropě trend průmyslu nezvrátí

Už jen den zbývá do posledního letošního zasedání ČNB, kde budou centrální bankéři opět řešit otázku, zda zvýšit či nezvýšit úrokové sazby.

Petr Dufek, analytik ČSOB
17. prosince 2019 - 09:50

A znovu bude na stole nejenom otázka naplňování aktuální prognózy, ale také vyhodnocení dalších nových čísel z domácí a zahraniční ekonomiky, která více méně postrádají důvod k optimismu, napsal Petr Dufek, analytik ČSOB.

Příkladem budiž včera zveřejněný předběžný PMI za eurozónu, Německo a Francii, který sice na první pohled nevypadal nijak zle (v Německu se dokonce symbolicky zvýšil), nicméně zas až taková hitparáda to nebyla. Nejenže jsou tyto indexy stále velmi nízko, ale především je tento souhrnný index pohledem spíše do nedávné minulosti (hodnotí aktuální situaci), zatímco postrádá jakýkoliv náznak alespoň do nejbližší budoucnosti. Nové zakázky v průmyslu totiž stojí stranou souhrnného (kompozitního) indexu a ani tentokrát nevyznívají nijak optimisticky. Sice se zvolnil jejich propad, nicméně dál ubývají. A to rozhodně není dobrá zpráva zejména pro německou ekonomiku, která ještě nedávno koketovala s recesí. Slabý průmysl k ekonomickému růstu nepřispěje, a tak se i nadále musí – nejenom německá – ekonomika spoléhat na služby a to zejména na spotřebitele. Alespoň tam totiž PMI za eurozónu dosáhl čtyřměsíčního maxima.

A dvojí pohled jako na PMI umožňují i nejnovější statistiky registrací nových osobních automobilů v EU zveřejněné právě dnes. Listopadový růst o skoro pět procent je nepochybně velmi dobré číslo, i když asi nelze až tak úplně ignorovat loňský nízký srovnávací základ (-7,7 %). Proto je i tentokrát dobré podívat se spíše na vývoj od začátku roku, z něhož plyne, že evropský trh v podstatě stagnuje (-0,3 %).

Na největším národním trhu (v Německu) poptávka po nových vozech dál svižně narůstá, zatímco na tom druhém (britském) dochází stejně jako u sedmi dalších k mírnému poklesu. V každém případě pro některé automobilky jsou evropské výsledky prodejů dílčí vzpruhou v čase, kdy se jejich exportní trhy stále ještě ubírají jižním směrem.

Na obrat celého průmyslu však ani dnešní statistiky aut stačit nebudou, neboť pro příští rok se počítá spíše s poklesem evropských registrací. Velkou nejistotou však přestavuje přechod k „zelenému“ pohonu. Není totiž vůbec jisté, nakolik je současná silná poptávka – zvláště po SUV – vlastně formou přípravy spotřebitelů na změnu nabídky aut v příštích letech, dodal Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
443
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
486.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
478
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5