Rusnok trhy v závěru týdne nerozhodil

byznys

Do závěrečného obchodního dne v týdnu vykročily tuzemské finanční trhy se třemi články/ rozhovory, které poskytl guvernér ČNB J. Rusnok.

Rusnok trhy v závěru týdne nerozhodil
Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
5. září 2021 - 09:30

Spolu s V. Bendou se razantně postavili na obhajobou v červnu nastartovaného ústupu od extrémně uvolněné měnové politiky ve světle současného inflačního vzestupu i zvyšujících se inflačních očekáváních. V dalších článcích/rozhovorech guvernér uvedl, že zvyšování bude nadále postupné, ale kontinuální. On sám je připraven pro zvýšení sazeb zvednout ruku na všech třech řádných zasedáních, která se ještě letos uskuteční. Připustil debatu o možnosti zvýšení sazeb v jednom kroku o 50 bb, pokud by na to prognóza ukázala. On sám by se ale zřejmě přikláněl k variantě sazby zvyšovat o standardních 25 bb, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Peněžní trh i trh úrokových swapů komentáře guvernéra nijak zvlášť neovlivnily. Ve svých cenách obchodníci s trojím zvýšením (o 25bb) do konce roku vesměs počítají. Pokud jde o zasedání na konci září, je trh někde na půli cesty mezi 25bb a 50bb. Hodně ohledně toho napoví zveřejnění srpnové inflace v závěru příštího týdne. Vzhledem k předpokladu ČNB ve výši 3,1 % představuje naše prognóza ve výši 3,4 % (a stejně to v průměru vidí trh jako celek) riziko ve směru vyšších úrokových sazeb (a potažmo silnější koruny).Vzhledem k dnešnímu pouze nepatrnému vzestupu tržních úrokových sazeb již dnes atakování nejsilnějších korunových úrovní za poslední tři měsíce ustalo. Kurz koruny vůči euru po včerejším atakování hladiny 25,32 CZK/EUR během dnešní seance osciloval kolem 25,40 CZK/EUR. Bez výraznější tržní reakce se obešlo i zveřejnění statistik o vývoji mezd v tuzemském hospodářství během Q2 21. Ve srovnání s tržním konsensem výrazně rychlejší vzestup nominálních i reálných mezd (reálně o 8,2 % meziročně) totiž odpovídal optimistickému předpokladu ČNB. Pohled na strukturu naopak odhalil výrazný vliv mimořádných covidových odměn vyplácených ve zdravotnictví. Po očištění o tento faktor zejména mezičtvrtletní růst nijak zvlášť nenadchnul.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif