Inflace v eurozóně se drží výš
Nejzajímavějším údajem dneška pravděpodobně bude zveřejnění ISM indexu aktivity v americkém sektoru služeb za září. Její růst by měl jen postupně zpomalovat ovšem na stále rychlé tempo. Námi i trhem odhadovaná úroveň indexu 60,0 bodů je stále indikací silné expanze. Index ISM také naznačí, jak by mohla vypadat data z trhu práce, která budou v USA zveřejněna na konci týdne. Snižování předstihových indikátorů rovněž koresponduje s očekáváním zpomalování tempa růstu HDP, kde pro třetí čtvrtletí čekáme 5,0 % po 6,7 % v Q2. Na druhou stranu připomeňme, že protějšek indexu ISM ze zpracovatelského průmyslu vykázal v září nečekané zlepšení nad 61 bodů. Od zveřejnění deficitu obchodní bilance USA za srpen reakci trhu nečekáme, ale bude zajímavé sledovat, jak problémy s nedostatkem kapacit pro vykládání dodávek na jihokalifornském pobřeží tlumí prohlubování deficitu.
V Evropě by dnes zveřejnění finálních indexů PMI, ani vývoj cen výrobců za srpen překvapit neměly, a tak pravděpodobně potvrdí zpomalování růstu aktivity ve službách a pokračování rychlého zdražování na straně průmyslových výrobců. Středoevropský kalendář je prázdný a finanční trh tak bude sledovat globální vývoj. V Polsku nicméně narůstá nervozita před tamějším zítřejším zasedáním centrální banky. Analytici změnu úrokových sazeb nečekají. Nicméně po zveřejnění zápisu z minulého jednání NBP pod Liviem zrychlující inflace a zvyšování sazeb v ČR a Maďarsku finanční trh čím dál více spekuluje na možnost brzkého začátku utahování měnové politiky a výnosy polských dluhopisů rychle rostou.
Začátek týdne byl na finančním trhu poklidný
Vývoj na finančním trhu byl včera velmi poklidný, bez větších impulsů. Akciové trhy v USA i v Evropě se pohybovaly smíšeně, ale nakonec převládl pokles. Dolar během dne proti euru oslabil o 0,3 %, později ztráty umazával.
Tovární objednávky v USA za srpen vykázaly růst o 1,2 %, což bylo mírně nad odhady. Předchozí údaj byl navíc revidován lehce vzhůru.