Růst průmyslových cen v eurozóně se přiblíží 20 %

byznys

Ceny průmyslových výrobců v eurozóně v říjnu pravděpodobně dále zrychlily svoji růstovou dynamiku, a to jak v meziměsíčním, tak i v meziročním vyjádření.

Růst průmyslových cen v eurozóně se přiblíží 20 %
Ilustrační foto
2. prosince 2021 - 09:30

Inflace ve výrobním sektoru dosahuje závratných výšin, překvapením by však dnešní data být neměla, když podobného vývoje jsme již byli svědky v případě jednotlivých členských zemí. Evropská míra nezaměstnanosti by pak měla klesnout o další desetinu na 7,3 %. V USA budou zveřejněny pravidelné týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, finanční trh však bude spíše vyčkávat na zítřejší zveřejnění amerických počtů nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Dnešní makro kalendář je téměř prázdný

Data, která budou v průběhu dneška zveřejněna, dění na finančních trzích nejspíše neovlivní. Růst cen průmyslových výrobců v eurozóně pravděpodobně v říjnu dále zrychlil, jak už však naznačily údaje za jednotlivé členské státy. V meziměsíčním vyjádření trh očekává zrychlení inflace ve výrobním sektoru z 2,7 % na 3,6 %, v tom meziročním pak z 16 % na 19 %. V rychlém růstu výrobních cen se i nadále promítá pokračující zdražování základních materiálů a energií. Za celou eurozónu dnes uvidíme také říjnový údaj míry nezaměstnanosti. Ta byla měla zejména díky oživení v oblasti služeb zaznamenat další pokles z 7,4 % na 7,3 %. V USA budou zveřejněny počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden, trh však bude spíše vyhlížet zítřejší zveřejnění listopadových počtů nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru (tzv. payrolls).Aktivita v průmyslu se podle PMI v listopadu zvýšila

Tuzemský PMI ze zpracovatelského průmyslu v listopadu předčil veškeré odhady, když vzrostl z 55,1 b. na 57,1 b. Analytici očekávali v průměru 55,5 b. K nárůstu aktivity ve výrobním sektoru podle PMI průzkumu pomohlo jak zvýšení objemu výroby, tak i počtu nových zakázek. I nadále však platí, že index uměle navyšují dlouhé dodavatelské lhůty, které aktuálně nejsou dány přetížením výrobních kapacit, ale chybějícími vstupy do výroby v důsledku přetrvávajícího narušení dodavatelských řetězců. To se i v listopadu podepisovalo na výrazném růstu cen výrobních materiálů, k němuž se přidalo ještě zdražení energií a pohonných hmot. K růstu cen vstupů, který byl v listopadu nejvyšší za poslední čtyři měsíce, však přispívá i snaha řady výrobců tvořit bezpečnostní zásoby. Výrobci tak ve výsledku byli již několikátý měsíc v řadě nuceni promítnout vyšší náklady do svých konečných cen pro spotřebitele. Přes trvávající problémy však v listopadu podle průzkumu PMI došlo v průmyslu k nepatrnému zlepšení, když rozpracovanost rostla nejpomalejším tempem od letošního března. O převládajícím optimismu mezi průmyslníky svědčí také zvyšující se zaměstnanost.

Hospodaření českého státu zaznamenalo v listopadu další zhoršení. Schodek státního rozpočtu se prohloubil z 335 mld. Kč na 401,5 mld. Kč. Meziměsíční zhoršení tak zhruba odpovídalo tomu z letošního dubna, nijak však nevybočovalo ve srovnání s loňským listopadem. Meziroční růst celkových příjmů zpomalil z 2,1 % na 1,1 %, v případě daňových příjmů pak z 3,5 % na 3,3 %. Zpomalil však i růst celkových výdajů, a to z 5,9 % na 4,5 %. S přihlédnutím k včerejšímu výsledku je jasné, že celoroční schodek státního rozpočtu bude letos vyšší než námi dosud očekávaných 400 mld. Kč. V prosinci se dá očekávat ještě další zhoršení, a to i s ohledem na obnovenou podporu restrikcemi omezeným částem ekonomiky. Aktuálně tak odhadujeme letošní schodek státního rozpočtu poblíž 430 mld. Kč. Výsledkem může ke konci roku zahýbat především vývoj vládních investic, který v jeho dosavadním průběhu zaostával za očekáváními.

Zaměstnanost se v americkém soukromém sektoru v listopadu podle institutu ADP vyvíjela zhruba v souladu s očekáváními. Na tamním trhu práce vzniklo 534 tis. nových pracovních míst, analytici očekávali v průměru 525 tis. Oproti říjnu jde o mírné zpomalení tempa růstu zaměstnanosti.

V souladu s očekáváními se vyvíjel také listopadový ISM index aktivity z amerického zpracovatelského průmyslu. Ten se zvýšil z 60,8 b. na 61,1 b., což bylo jen o desetinu pod tržním konsensem. Zlepšení zaznamenala jak složka hodnotící počet nových zakázek, tak ta týkající se vývoje zaměstnanosti. Mírně se zkrátily také dodavatelské lhůty. Zdražování vstupů však nadále pokračovalo rychlým tempem.

Koruna včera fluktuovala kolem úrovně 25,50 CZK/EUR. Listopadové PMI, ani výsledek státního rozpočtu pro investory na korunovém trhu nebyly zásadní zprávou a impulzy k pohybu jedním či druhým směrem neposkytlo ani dění na globálních trzích. Polský zlotý a maďarský forint však pokračovaly v posilování, když jim podporu poskytly zvyšující se sázky na rychlejší utahování měnových politik tamních centrálních bank.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 68%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif