Sankce ničí globální ekonomiku

byznys

Ukrajinský prezident Zelenskij požadoval, aby západní spojenci zpřísnili sankce uvalené na Rusko a „musí být v platnosti po dobu nejméně 15 let“. Americké sankce vůči Íránu trvají déle, včetně sankcí vůči Venezuele a dalším.

Sankce ničí globální ekonomiku
Ilustrační foto
7. dubna 2022 - 04:20

Sankce uvalené na Rusko ze strany USA a jejich evropských satelitů nejsou jen zákazem dovozu a vývozu, ale také vyloučením z platebního systému (SWIFT) a konfiskací nejen ruského státního majetku kdekoli na světě, ale i ruských soukromníků – stejně jako Anglie a USA zabavily veškerý německý majetek v poslední světové válce, píše v komentáři německý ekonom Prof. Dr. Eberhard Hamer.

Když se podíváte na dodávky zbrojení ze zemí NATO na Ukrajinu a miliardové platby za přezbrojení a válčení Ukrajiny, a když každý den slyšíte z našich médií obvyklé jednostranné válečné zpravodajství – další válečnou propagandu, víte, že ačkoli vojensky je to národní válka, ale ekonomicky světová válka, která  už dávno začala. Díky sankcím, vojenské pomoci Ukrajině a konfiskaci ruského majetku se USA a jejich spojenci v NATO již dávno stali účastníky války, i když to vždy popírají. Nejtvrdší ekonomická válka, která kdy vypukla, je jen nepatrně vzdálena přímé vojenské akci.

Rusko dosud světu dodalo téměř čtvrtinu nejdůležitějších surovin:
  • Palladium 44 procent
  • Diamanty 28 procent
  • Plyn 17 procent
  • Platina 14 procent
  • Ropa 12 procent
  • Zlato 10 procent
  • Nikl 6 procent
  • Hliník 6 procent.
  • Zvláštní vliv má téměř 50procentní energetická závislost Evropy na Rusku.

Pokud tyto dovozy surovin najednou přestanou být světu dostupné – pokud budou zablokovány – bude to znamenat drastické krátkodobé i dlouhodobé efektivní změny v ekonomických vztazích, výrobních podmínkách a světových zásobách. Ta sahá od zdražování až po nedostatek surovin, změny ve výrobě a nedostatek. V každém případě to bude mít vzhledem k ruskému významu surovin globální dopady a ovlivní i ty, kdo sankce sami uvalují.

Sankce proti Rusku jako stopka proti globalizaci

Sankce proti Rusku byly také stopkou proti globalizaci. Doposud se dalo spolehnout na to, že v celosvětové konkurenci mohla být výroba realizována na nejlevnějším místě a že tato výroba byla dostupná všude na světě. Americké sankce rozdělují globalizovaný svět na dva bloky: USA a jejich satelity NATO na jedné straně a rusko-čínské uskupení na straně druhé. Ruský region, který již neobchoduje se Západem, se musí nevyhnutelně orientovat na Čínu, dá své suroviny Číně k dispozici a posílí tím hlavního konkurenta USA, čemuž USA vždy chtěly zabránit. Pokud by podle amerických předpovědí zuřila další světová válka v Pacifiku, nemusely by se již USA vypořádat s Čínou samy, ale Čína by měla stejně jako USA s NATO také mocné spojence. Tedy „tlačení“ Ruska do náruče Číny

Kvůli finančním sankcím ze strany USA – vyloučení Ruska ze systému SWIFT – však již začíná docházet k rozdělení v systému světové měny. Jako protiúčetní smlouvu si Čína a Rusko zavedly vlastní platební systém CIPS, který fakturuje v jüanech a již si ho zvolilo více než 20 centrálních bank po celém světě. Pokud Rusko používá pouze CIPS a Čína se stále více vypořádává prostřednictvím CIPS, a tedy stále více v jüanech, globální hodnota dolaru (70 procent) klesá a také vzhledem k ekonomické síle Číňanů je zlatem krytý CIPS. Systém vypořádání bude pravděpodobně stále důležitější a peněžní systém Fiat SWIFT se možná nikdy nevzpamatuje z důležitosti doby předsankční.Vyloučení Ruska ze SWIFT vede k sebevraždě dolarového impéria

Ostatně za clearingovým systémem CIPS stojí dvě největší držby zlata na světě. Pokud se předpokládá, že USA již nemají svých 8 000 tun „knihovního zlata“ v reálných hodnotách, je systém CIPS jediným clearingovým systémem krytým zlatem, zatímco SWIFT je založen na účetních hodnotách uměle vytvořených a nezměrně zvýšených FEDem. - tj. bez vnitřní hodnoty. Historicky svět vždy přecházel na bezpečnější měnu a bude tak činit stále častěji, když byly uvaleny sankce. Pokud ale dolar ztratí svou důvěru ve světě a bude odmítnut, protože státy by raději hledaly zlatem podložený, bezpečnější platební systém než měnu fiat air, dolarové impérium, které bylo založeno na tom, že pouze USA mohly vytvořit neomezené platební prostředky, také zkolabují. Financovat ekonomickou a vojenskou moc a vládnout světu, vyhození Ruska z dohody SWIFT by mohlo mít za následek sebevraždu dolarového impéria.

Američané dělají stejnou chybu, když bojkotují ruskou ropu. Doposud měly americké ropné společnosti ropný monopol s Araby, tolerovaný Ruskem, a trh s plynem, který také ovládaly s tolerancí Ruska. Náhlé nebo střednědobé vyloučení ruské ropy a plynu již – jak se očekávalo – vedlo ke zdvojnásobení cen energií a bude nadále tyto ceny zvyšovat, což dožene celý svět k dodatečným nákladům a ztrátě prosperity. Z dlouhodobého hlediska si však svět a evropské kolonie USA nenechají namluvit, že by měly nakupovat americkou energii, která je více než dvakrát dražší,

Pokud se ale sankční systém proti Rusku požadovaný USA zhroutí s vysokými cenami ropy a plynu v Evropě, špinavý frakovací plyn z USA už nebude možné prodávat, tamní výrobní společnosti se zhroutí a americké banky zapojené do tohoto výrobního systému s mnoha miliardami dolarů také.

Nenávist k Rusku mění svět

USA sankcemi dokázaly, že ekonomické vztahy, jako jsou dodávky z Ruska, mohou být náhle přerušeny, tedy nejsou bezpečné. Budoucí výzkum proto již předpokládá, že dlouhodobé dodávky evropského průmyslu a obchodu se surovinami lze zajistit stále méně ze západu a pouze z východu - z Ruska - že ekonomická spolupráce s Ruskem je tedy strategií přežití konkurenceschopnost evropského hospodářství a průmyslu. Pokud by tato východní alternativa zůstala uzavřena, zatímco západní alternativa ubývala, vedlo by to k drastické ztrátě konkurence, exportním ztrátám a propadu prosperity v Evropě. Otevření východu je proto pro Evropu dlouhodobým problémem přežití a stává se o to obtížnějším

Jedna věc ale zůstane dlouhodobě: nenávist vůči Rusku živená tiskem NATO je nyní tak velká, že ruští umělci, vědci, ekonomové a dokonce i lidé s proruskými prohlášeními jsou vyhazováni, bojkotováni a pronásledováni (Schröder). Taková nenávist přetrvává dlouho, jak víme my Němci, kteří stále společně musíme odčinit globální nenávist vůči Hitlerovi a Německu, která vznikla před 80 lety.

Nejen Putin, ale i země NATO tak změnily svět, rozdělily ho, zredukovaly a nejen ekonomicky, ale i duchovně zablokovaly.

Doba před válkou na Ukrajině se v dohledné době nevrátí.

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif