Saúdskoarabský vládce posílá ropu do Číny, ne do USA, ne do EU

byznys

Americká vláda, která napříště zakazuje svým ekonomickým agentům v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu dovážet energii z Ruska, požaduje od svého spojence, Saúdské Arábie, zvýšení produkce ropy jako kompenzaci.

Saúdskoarabský vládce posílá ropu do Číny, ne do USA, ne do EU
Boris Johnson a Mohammed bin Salmán
22. března 2022 - 06:20

Jen Mohammed bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie, trucuje. Odmítá reagovat na telefonáty od prezidenta Joe Bidena. Alespoň tak to uvádí finanční deník Wall Street Journal.

Britský premiér Boris Johnson odletěl do Rijádu, aby poprosil Jeho Veličenstvo, aby zvýšilo těžbu ropy, a mimochodem připomněl, že stětí hlavy je považováno za středověké.

Nedá se nic dělat, vůdce saúdského království má oči obrácené k východu.

Jak uvedl americký finanční deník Wall Street Journal, Sněmovna Saúdů opět jedná s Komunistickou stranou Číny s cílem stanovit ceny za vývoz ropy do Říše středu v jüanech namísto amerických dolarů. Zdá se, že král a jeho doprovod nejsou spokojeni s „vlažností“ amerického angažmá na Blízkém východě, zejména s „nedostatečnou podporou“ v jeho válce proti hnutí Húsíů v Jemenu, podporovanému Íránem. Americká touha dohodnout se s Íránem ohledně provozu jeho jaderných reaktorů a v neposlední řadě ukvapené stažení americké armády z Afghánistánu.

Vzhledem k tomu, že Čína již nakupuje 25 % saúdskoarabské produkce ropy, zdá se diverzifikace spíše dobrým nápadem, zvláště když Euroasijská hospodářská unie EAEU, zahrnující Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Bělorusko a Arménii, právě uzavřela v zásadě dohodu s Čínou, a to může být  vytvoření nového nezávislého mezinárodního měnového systému v rámci nové Hedvábné cesty (iniciativa Pás a cesta BRI).

Myšlenkou by bylo vytvoření nové měny indexované na jüan, která by sloužila jako referenční měna pro oceňování surovin obecně, a zejména ropy. V současné době je více než 80 % prodeje ropy a většina surovin obchodovaných ve světě (stále) oceněna v USD, petrodolary, součást současného světového hospodářského a měnového systému, o kterém v roce 1944 rozhodli vítězové druhé světové války, Spojené státy americké a Velká Británie, v lyžařském středisku Bretton Woods v New Hampshire, označující USD jako světovou rezervní měnu.

Existuje velká šance, že se k projektu připojí i další země, například někteří členové Šanghajské organizace pro spolupráci, mezivládní organizace asijských zemí, vytvořená v roce 2001 v reakci na rozpad Svazu sovětských socialistických republik  SSSR, jako je možná Írán , Irák, Sýrie, Libanon, stejně jako členové ASEAN, Sdružení národů jihovýchodní Asie.V této souvislosti, a zejména v souvislosti s embargem na ruský export, si také všimneme, že Indie, třetí největší spotřebitel energie na planetě, 1,4 miliardy obyvatel, na měsíc zčtyřnásobila dovoz ropy z Ruska a britský finanční deník Financial Times cituje úředníky indické vlády a indické centrální banky, kteří „jednají s Ruskem, aby vytvořili "platební mechanismus" rupie-rubl ", umožňující obejít USD. (3)

Je pravda, že Spojené státy a Velká Británie, se vždy spoléhaly na mezinárodní právo, a zvykly si jednostranně zabavovat majetek jednotlivců a národů, což je v rozporu s jejich zájmy, jako jsou rezervní zlato, uložené v pokladnách Bank of England jménem venezuelské vlády, která postupně potopila již tak těžce poškozenou pověst finančního centra města Londýna nebo zlato afghánské vlády, kterou zabavila americká centrální banka.

Pokud jde o ruská aktiva, polovina zlatých a měnových rezerv byla podle slov ruského ministra financí Antona Siluanova „zmrazena“, aniž by upřesnil, zda byla fyzicky převedena do země NATO, aby byla následně „zmrazena“, nebo jednoduše "zamrzlý". Tajemství.


V propojeném světě financí si půjčujeme a půjčujeme. V tomto světle by Rusko mohlo velmi dobře kompenzovat své úrokové platby nebo dokonce splátky zahraničních půjček „zmrazenými“ aktivy. (Michael Hudson)

Odstrašujícím scénářem „naděje“ by zjevně byl plnohodnotný útok na rubl s cílem zničit ruskou ekonomiku, poněkud ve stylu George Sorose, kterému se v roce 1992 podařilo potopit libru s cílem získat ji mimo evropský mechanismus směnných kurzů. NATO představuje sotva 15 % světové populace a velká část zbývajících 85 % si s NATO nutně nechce hrát, kromě otázky, která zůstává otevřená: Kde je ruské zlato?

Pozdravte ruské zlato a čínský petrojüan!


(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif