Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

Situace v německém průmyslu zůstává vážná

Situace v německém průmyslu zůstává vážná

Německé tovární objednávky potvrdí, že situace v tamním průmyslu se zatím nelepší. Struktura HDP eurozóny za Q3 19 potvrdí, že problémem je především externí poptávka.

Ilustrační foto
5. prosince 2019 - 09:45

Ta domácí zůstává díky spotřebě domácností robustní, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Domácí poptávka drží eurozónu nad vodou

Situace v německém průmyslovém sektoru zůstává i nadále nepříznivá, a to navzdory mírnému odlehčení situace kolem brexitu a hrozby zavedení amerických cel na evropské automobily. Podnikové objednávky podle nás v říjnu nenaváží na zářijový skok, naopak se obáváme určité korekce. Z hlediska struktury očekáváme o něco lepší situaci u domácích objednávek, které trpěly hlavně během H1 19. Opětovně se zvyšující nejistota v souvislosti s eskalací obchodní situace mezi USA a Čínou se zřejmě negativně podepsala na zahraničních objednávkách.

Evropsku ekonomiku trápí vnější prostředí a zásoby. Růst HDP během Q3 19 by měl být potvrzen na dříve zveřejněných 0,2 %, tedy na úrovni dynamiky v Q2 19, respektive na poloviční hodnotě ve srovnání s Q1 19. Zveřejněná struktura odhalí, že negativním přispěvatelem byly nepřekvapivě čisté exporty a již páté čtvrtletí v řadě se snižující zásoby. Silnou podporou je pro evropskou ekonomiku domácí poptávka, primárně spotřeba domácností. Spotřebitelské výdaje podporuje jak uvolněná fiskální a měnová politika, tak silný trh práce a nízká inflace. Z meziročního pohledu růst v eurozóně zůstal i v Q3 19 na úrovni předchozího čtvrtletí, tedy 1,2 %. Pro příští rok očekáváme vzhledem k recesi v USA zpomalení, měnová unie by si měla v reálném vyjádření polepšit o 0,7 %.

Euro včera vystřelilo na měsíční maximum

Na trhu eura s dolarem včera panovala zvýšená volatilita. Krátce po poledni euro vystřelilo dokonce nad hladinu 1,11 USD/EUR, tedy na nejvyšší hodnotu za poslední měsíc. Během americké seance ale euro své předchozí zisky vymazalo. Trhy nadále hýbou především zprávy z probíhajícího obchodního vyjednávání mezi Spojenými státy a Čínou. Včerejšek byl ve znamení spíše pozitivnějších zpráv a naděje na posun vpřed. Euru ale příliš neprospělo zatažení měnové unie do obchodní války. EU je připravena reagovat odvetnými opatřeními na zavedení amerických cel na dovoz některých francouzských produktů.

Maloobchodní tržby v Maďarsku zůstávají robustní

I když má dynamika maďarských maloobchodních tržeb to nejúspěšnější období z první poloviny roku 2018 dávno za sebou, prodeje zůstávají nadále robustní a říjnová data to potvrdí. Maďarským spotřebitelům svědčí rekordní zaměstnanost a rychlý růst mezd.

Pod hladinu 25,50 CZK/EUR se koruně nechce

Kurz české měny se i nadále drží nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Včera na tom nic nezměnilo ani posílení eura na globálním trhu, které pomohlo k ziskům i maďarskému forintu a polskému zlotému. Proti tomu totiž stálo zveřejnění statistiky tuzemského mzdového vývoje během Q3 19. I když zůstává mzdová dynamika více než solidní, výsledek za Q3 19 zaostal nejenom za tržním očekáváním, ale i za předpoklady ČNB. Jedná se tak o další z kamínků do mozaiky argumentů, proč by ČNB přes aktuálně vyšší inflaci neměla na nadcházejících prosincovém zasedání přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. V samotném závěru včerejší seance koruna oslabila nad 25,57 CZK/EUR, uzavřel Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553