Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

S&P nakonec rating Itálii nesnížila, italské dluhopisy čekají na ECB

S&P nakonec rating Itálii nesnížila, italské dluhopisy čekají na ECB

Itálie si může oddechnout, agentura S&P podobě jako Moody's rozhodla ponechat Itálii její investiční rating (BBB).

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
27. dubna 2020 - 09:50

Italské dluhopisy přitom byly v uplynulém týdnu pod tlakem kvůli neschopnosti evropských lídrů eurozóny dohodnout se na společném financování záchranných prací a právě kvůli strachu ze snížení ratingu, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Mezi hlavními důvody, proč Itálii nadále věřit, S&P uvedla domácí úspory a nízkou míru soukromého zadlužení. To by však samo o sobě určitě nestačilo ve chvíli, kdy se čeká masivní nárůst veřejného zadlužení - v případě Itálie může jít bez problémů o rychlý nárůst veřejného dluhu o více než 20 % HDP. Hlavní důvod, proč tedy S&P Itálii věří, je jiný - je to důvěra v to, že ECB bude hrát v případě Itálie roli věřitele poslední instance a jednoduše ji v těžkých chvílích na trzích pomůže (i to je v důvodech explicitně zmíněno).

Budeme se mít možnost přesvědčit hned tento týden.Na čtvrtečním zasedání ECB bude ústřední otázkou rozšíření aktiv, která ECB může nakupovat i o tzv. “padlé anděly” - dluhopisy, které měly investiční rating BBB před startem pandemie, ale v jejím průběhu o něj přišly. To by výrazně zvýšilo záruky především nejen za Itálii, ale pravděpodobně i za řadu soukromých podniků.


K podobnému kroku se už v uplynulých týdnech odhodlal i americký Fed, jehož zasedání v tomto týdnu bude pravděpodobně spíše formalitou - většina nových nástrojů byla nasazena a Fed v tuto chvíli spíše bude informovat o změnách ve výhledu. To zasedání ECB bude bezesporu zajímavější i proto, že se při absenci společného rozpočtového stimulu na ní upírá větší pozornost. A na poslední tiskové konferenci Christine Lagardeová nepodala zrovna přesvědčivý výkon - její prohlášení se relativně brzy musela opravovat a dovysvětlovat. Na tento čtvrtek se určitě i proto ve Frankfurtu pilně připravují…, poznamenal Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508