Svátek má: Tadeáš

Byznys

Velikost textu:

Spotřebitelská důvěra v eurozóně strhne další nechvalný rekord

Spotřebitelská důvěra v eurozóně strhne další nechvalný rekord

Spotřebitelská důvěra v eurozóně zřejmě propadne na nejnižší úroveň od dob velké hospodářské krize.

Ilustrační foto
20. května 2020 - 09:45

Finální inflace za celou eurozónu bude podle našeho odhadu revidována o jednu desetinku směrem dolů. Další pád čeká i ceny českých průmyslových výrobců, uvedl Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Inflace v eurozóně bude revidována mírně směrem dolů

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn záznam z posledního zasedání americké centrální banky, které proběhlo 27. dubna. Na něm Fed oznámil, že v programu odkupu aktiv bude pokračovat „v množství potřebném pro hladké fungování trhů“. Fed dále akcentoval střednědobá rizika nižšího hospodářského růstu i inflace a připravenost ekonomiku dlouhodobě stimulovat. V tomto duchu se zřejmě ponese i zveřejněný záznam.

V eurozóně bude zveřejněna finální inflace za duben. Ta by podle našeho odhadu měla být revidována o jednu desetinu směrem dolů na 0,3 % y/y. V důsledku propadu cen energií a slabé poptávky se celková inflace v průběhu druhého čtvrtletí propadne zřejmě do záporu. Po odeznění koronavirové krize by však i ceny mělo čekat oživení typu V, tedy po výrazném poklesu růst. Propad jádrové inflace z titulu poptávkového šoku bude limitován cenami v oblasti telekomunikací, financí, či zdravotnictví, které od poloviny roku 2000 na ekonomický cyklus nereaguji. Kromě toho bude v eurozóně zveřejněna spotřebitelská důvěra. Ta už v dubnu strhla nechvalný rekord nejhlubšího propadu od dob velké hospodářské krize ve 30. letech a v květnu ho zřejmě ještě prohloubí. Zlepšení tohoto ukazatele bude záviset na situaci trhu práce a rychlosti, s jakou se ekonomika eurozóny bude normalizovat. Důvody pro posilování tak bude euro dnes hledat jen obtížně.

V Česku budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců za duben. Ty by měly meziměsíčně propadnout o 1,4 %. Za poklesem bude stát především vývoj cen na světových komoditních trzích. Ropa v dubnu propadla až téměř k 20 dolarům za barel. Zajímavý bude i vývoj cen zemědělských výrobců, který naznačí, jakým směrem by se mohly vydat ceny potravin.

Němečtí investoři jsou optimističtí

Zatímco v hodnocení současné situace německý ZEW index za květen propadl na nejnižší úroveň od roku 2003, ve složce očekávání naopak vyskočil na nejvyšší hodnotu za posledních pět let (51 bodů). Výrazně tak předčil tržní očekávání i hodnotu, které dosáhl v dubnu. Velmi dobře dopadl i ZEW index pro celou eurozónu. Co naopak včera nepotěšilo, byl masivní propad počtu nově registrovaných vozidel v eurozóně. Vzhledem k tomu, že se jedná o čísla za duben, kdy byla celá ekonomika ochromena, dala se takováto data očekávat. Květen by měl být v tomto ohledu již lepší. Společná evropská měna nakonec i tak skončila o 0,2 % v plusu a posunula se na úroveň 1,093 USD/EUR.

Dařilo se i regionálním měnám. Nejvíce z obchodování vytěžil maďarský forint, který posílil o 0,7 % na 350,8 HUF/EUR. Pozadu ale příliš nezůstala ani česká koruna, která posílila o 0,5 % na 27,50 CZK/EUR. V mírném posilování by podle našich odhadů mohla pokračovat i v následujících dnech. Polský zlotý si připsal 0,3 % na 4,550 PLN/EUR, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
473.5
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
473.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
752
PHILIP MORRIS ČR A
13560
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
476.2