Svátek má: Drahoslava

Byznys

Velikost textu:

Stagnace nebo mírné zlepšení předstihových ukazatelů

Stagnace nebo mírné zlepšení předstihových ukazatelů

Americká data z trhu práce za říjen vykážou podprůměrný výsledek. Výrazně je ale ovlivnila stávka v automobilovém průmyslu, která se projevila již na zářijových číslech.

Ilustrační foto
1. listopadu 2019 - 09:45

Naopak ISM z průmyslu zůstává po předchozím prudkém propadu stabilní. V regionu budeme sledovat vývoj předstihových ukazatelů PMI, které by měly ukázat mírné zlepšení. Hospodaření státu potvrdí deficit. V závěru dne pak S&P vydá hodnocení tuzemské ekonomiky. Neočekáváme však, že by mělo dojít ke změně ratingu, uvedl František Táborský, analytik Komerční banky..

Americký trh práce ovlivňuje stávka

Dnes zveřejněná americká data z trhu práce za říjen budou ovlivněna stávkou v některých tamních automobilkách, což by mělo snížit přírůstek nových pracovních míst přibližně o 45 až 50 tis. Obdobně jako trh tak očekáváme zvýšení pracovních míst o 90 tis. I bez očištění o jednorázové vlivy by se tak jednalo o podprůměrnou hodnotu v tomto roce. Stávka by se měla dotknout i růstu mezd, zatímco míra nezaměstnanosti by měla zůstat na současných 3,5 %.

Americký ISM ze zpracovatelského průmyslu podle nás zůstane přibližně stabilní, zatímco trh očekává nárůst. Firmy podle nás i nadále snižují zásoby, ale začínají stabilizovat míru produkce. Nižší objednávky a stávka v automobilovém sektoru zachovají opatrnost firem i v říjnu.

Eurozóna pokračuje v solidním tempu růstu

Ekonomika eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,2 % a meziročně o 1,1 %. Navzdory negativním výsledkům PMI, poklesu globálního zahraničního obchodu a recesi v průmyslu zejména v Německu si eurozóna udržela růst ekonomiky lehce pod jejím potenciálem. Hlavním tahounem zůstává domácí poptávka, což potvrzuje zdravé základy růstu ekonomiky, které by mohly pomoci odolat významnějšímu zpomalení v zahraničí. Více než se očekávalo, vzrostla ekonomika Francie či Španělka, na druhou stranu horší výkon potvrdilo Německo, ačkoli oficiální čísla budou zveřejněna až v polovině měsíce. Pro příští rok očekáváme růst eurozóny v průměru o 0,9 %, zatímco americká ekonomika zpomalí až na 0,7 %.

Mírné zlepšení předstihových ukazatelů v regionu

Dnes nás čeká PMI z průmyslu z celého regionu. Pro nás nejzásadnější tuzemský index podle našich odhadů v říjnu lehce vzrostl a následovalo tak německý trend. Už téměř rok však zůstává pod hranicí 50 b. značící zlom mezi expanzí a kontrakcí ekonomiky. Dále také uvidíme výsledek hospodaření státu za říjen, který by měl ukázat přibližně obdobný výsledek jako v září, tj. deficit kolem 20 mld. CZK. Do konce roku pak očekáváme jeho další prohloubení k plánovaným 40 mld. CZK. Tuzemské zprávy pak zakončí revize ratingu země agentury S&P, který bude zveřejněn tradičně až po konci obchodování. Neočekáváme, že by mělo dojít ke změně ratingu. S&P je považována za nejbenevolentnější a již v současnosti hodnotí tuzemské závazky v domácí měně o stupeň lépe než ostatní agentury. To by mohlo indikovat zlepšení výhledu pro Českou republiku, pravděpodobnější je však podle nás žádná změna.

Polská inflace opět zpomalila

Růst spotřebitelských cen v Polsku opět zpomalil meziročně na 2,5 %. Hlavním důvodem zpomalení je meziroční pokles cen pohonných hmot a elektřiny. Naopak v růstu pokračují ceny potravin. Ačkoli byla celková inflace nižší, jádrová složka pravděpodobně stagnovala nebo byla nepatrně vyšší díky vysoké domácí poptávce, solidní spotřebitelské důvěře a rostoucím mzdovým nákladům na nabídkové straně. Trh očekává, že polská inflace na přelomu roku opět začne růst k 3,5 % meziročně. To by mohlo vyvolat jestřábí výroky ze strany bankovní rady, zároveň se ale očekává zpomalení růstu ekonomiky, jehož výsledkem bude podle nás stabilita sazeb, uzavřel František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
87.9
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
592
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
564
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
682
PHILIP MORRIS ČR A
13380
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
536