Tenis jako ideální venkovní aktivita

byznys

Jestli přemýšlíte o tom, jak si po dlouhé zimě zlepšit kondičku a pobavit se u nějaké venkovní aktivity, proč nezkusit tenis? Tedy pokud už mezi jeho fanoušky už dávno nepatříte.

Tenis jako ideální venkovní aktivita
Ilustrační foto
6. května 2021 - 11:11
(Komerční sdělení)

Tenis je fantastický sport, který je populární doslova na celém světě. Jelikož ho mohou hrát lidi všech věkových skupin, ve dvouhrách nebo čtyřhrách, stal se skvělou rekreační aktivitou pro rodiny a přátele. Hraní tohoto sportu má nepochybně zdravotní přínos, jelikož se jedná o skvělou aerobní aktivitu, při které se používá celé tělo. Má výborný vliv na celkovou fyzickou kondici, hbitost i sílu. Snižuje srdeční frekvenci a tlak, zlepšuje metabolické funkce a dále blahodárně působí na naši psychiku, protože snižuje stres a je to báječný způsob, jak strávit kvalitní čas s přáteli, takže prospívá i po sociální stránce.

Tenis známý z krásně upravených travnatých kurtů je často mylně považovaný za anglický sport. Jeho původ však lze vysledovat až do 12. století do Francie. Tam se hrávalo dlaněmi „jeu de paume“, odkud se odvodila hra s raketou a míčkem. O čtyři století později se touto francouzskou hrou paume nechal inspirovat Angličan Walter C. Wingfield a dal si ji patentovat pod názvem tenis. A v roce 1877 se ve Wimbledonu uskutečnilo první mistrovství v této hře. Zanedlouho se oblíbený sport rozšířil do Ameriky, Austrálie a byl zařazený mezi olympijské sporty.

Na české území se tenis nejspíše dostal v 17. století, o čemž svědčí míčovna na Pražském hradě. V tisku se objevily první zmínky z rakousko-uherského tisku. Začaly se zakládat tenisové kurty, soukromé i veřejné, například v Praze, Teplicích, Plzni nebo Litoměřicích. Sportu vévodili v té době hlavně příslušníci šlechty, kteří reprezentovali na mistrovstvích a olympiádě.

Čeští hráči a hráčky se úspěšně prosadili ve světovém tenisu a za zmínku stojí několik opravdu výjimečných tenistů a tenistek, z historie: Ardelt, Síba, Pujžejová, Javorský. Z té novodobější éry, pak: Kodeš, Lendl, Navrátilová, Korda, Mandlíková či Novotná.

Tenis je skvělý způsob, jak se uvolnit od napětí a vyčistit si mysl po dlouhém náročném dni. Proto si ho oblíbili i známé osobnosti, od populárního prvorepublikového komika Vlasty Buriana, který se oddával hře, jak můžeme ještě vidět na černobílých fotografiích, přes politiky jako je Václav Klaus, americký prezident John F. Kennedy se svou manželkou Jacqueline, hollywoodské hvězdy Brada Pitta po profesionální hráčku pokeru Muskan Sethiovou nebo komičku Ellen DeGeneres. Z grandslamových turnajů se staly společenské akce, které světově sledují i miliony diváků.

 
Tenis je náročný sport i úžasná zábava. Než si půjdete ven zapinkat, tady je pár zajímavých faktů, které jste o téhle báječně hře, možná ještě nevěděli.

Původně se ke hře používaly míčky bílé. Ty první byly vyrobené z gumy a obalené bílým flanelovým materiálem. Teprve až v roce 1986 se ve Wimbledonu použily žluté, aby mohli diváci sledovat přenosy jednodušeji v televizi.

Dnes musí míček vážit mezi 56 až 59,4 gramy a například na Wimbledonu se jich spotřebuje každý rok přes 54 tisíc.

Nejdelší tenisový zápas odehráli Nicolas Mahut a John Isner, trval nepředstavitelných 11 hodin a 5 minut.

Naopak nejkratší utkání se odehrálo ve Wimbledonu mezi Steffi Grafovou a Natashaou Zverevovou v roce 1988, kdy Grafová vyhrála 6-0, 6-0 za pouhých 34 minut.

Tenisové kurty měly tvar přesýpacích hodin, později byl kurt upravený na obdélníkový.

I přes omezený prostor tenisového kurtu hráč v průběhu naběhá pět kilometrů.

Móda byla v tenisu poměrně přísná. Ženy původně hrály v dlouhých nepraktických sukních. Později se hrávalo zásadně v bílém oblečení. Henry Austin byl první hráčem, který si v roce 1932 oblékl kraťasy.

Venus a Serena Williamsovy byly úplně první sestry v historii tenisu, které získaly zlaté olympijské medaile. A to nejen jednu. První se jim podařilo vyhrát v roce 2000 na OH v Sydney, další pochází z olympijských her z Pekingu (2008) a Londýna (2012).

Venus Williamsové patřil další rekord a tím byl nejrychlejší zaznamenaný servis, který letěl neskutečnou rychlostí 205 km/h. Byl ale překonaný španělskou hráčkou jménem Georgina Garcia Pérez. Její míček se prosvištěl 220 kilometrovou rychlostí.

Nejrychlejší podání mezi muži má na svědomí Sam Groth z Austrálie. Naměřená rychlost má hodnotu 263 km/h.

(red,prvnizpravy.cz, foto by Pxhere, Public Domain CC0)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif