Trh kvituje pozitivní zprávy o účinnosti třetí vakcíny vůči omikronu

byznys

Dnes budou zveřejněna z pohledu trhu data druhořadého významu. Statistiky německého zahraničního obchodu za říjen by však i tak mohly pozitivně překvapit, jako tomu bylo v případě tamní průmyslové produkce.

Trh kvituje pozitivní zprávy o účinnosti třetí vakcíny vůči omikronu
Ilustrační foto
9. prosince 2021 - 09:30

V USA budou zveřejněny pravidelné týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Spíše, než ekonomická data tak dnes finanční trh bude sledovat další zprávy o vývoji pandemie a o účinnosti současných vakcín na novou mutaci omikron, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Německý zahraniční obchod může pozitivně překvapit


Dnešní kalendář makroekonomických dat toho moc nenabídne. Zveřejněny budou říjnové statistiky německého zahraničního obchodu. V případě jeho bilance očekáváme mírné snížení ze zářijových 16,0 na 15,3 mld. EUR. Trh očekává v průměru 14,3 mld. EUR. Na exportní výkon německé ekonomiky negativně působí slábnoucí poptávka z Číny, která je však částečně vyvažována naopak rostoucím zájmem z USA. Říjnové statistiky zahraničního obchodu nicméně mají potenciál pozitivně překvapit, a to především s ohledem na výsledky německé průmyslové produkce za stejný měsíc. Ta podle dat zveřejněných v úterý, vzrostla meziměsíčně o 2,8 %, zatímco trh očekával asi třetinový nárůst. V USA budou po zklamání z listopadového vývoje zaměstnanosti sledovány počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za první prosincový týden. Finanční trh očekává zhruba stagnaci mírně nad 200 tisíci.

Včerejší prohlášení společností Pfizer and BioNTech bylo pro trhy pozitivní zprávou, která by mohla ovlivnit obchodování i v průběhu dneška.Pozitivní signály o účinnosti třetí dávky vakcíny

Nezaměstnanost v ČR nadále klesá. Listopadový podíl nezaměstnaných osob klesl o další desetinu na 3,3 % a meziročně byl nižší o půl procentního bodu. V předkrizovém listopadu 2019 pak činil 2,6 %. Podle metodiky Eurostatu, kde jsou zatím k dispozici pouze údaje za říjen, byla tuzemská míra nezaměstnanosti nejnižší z celé EU. Včera zveřejněná data MPSV indikují, že si tuto pozici ČR udržela také v listopadu. K dalšímu poklesu nezaměstnanosti došlo v listopadu i přes nepříznivý sezónní efekt, kdy s příchodem chladného počasí ubývá sezónních prací, což běžně vede k vyššímu počtu uchazečů o zaměstnání hlášených na úřadech práce. Poblíž rekordně vysokých úrovní se i nadále pohyboval počet volných pracovních míst nabízených prostřednictvím úřadů práce, který v listopadu dosáhl zhruba 345 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo 0,7 uchazeče o zaměstnání. Včerejší statistiky tak jen potvrzují přetrvávající napětí na tuzemském trhu práce.

Maďarská inflace se v listopadu vyvíjela v souladu s očekáváními a dále vzrostla. V meziročním vyjádření se tamní růst spotřebitelských cen zvýšil z 6,5 % na 7,4 %, když finanční trh očekával 7,3 %.

Polská centrální banka dále zpřísnila svou měnovou politiku. Základní úrokovou sazbu zvýšila o dalších 50 bb na 1,75 %, což bylo v souladu s tím, co trh očekával.

Společnosti Pfizer a BioNTech včera vydaly prohlášení, že třetí dávka jejich vakcíny výrazně zvyšuje ochranu proti nové mutaci koronaviru omikron. Podle jejich studie by úroveň ochrany proti nové mutaci měla být srovnatelná s tou, které bylo v případě předchozích mutací dosaženo po podání dvou dávek. Podle obou společností by pak vakcína, která bude přizpůsobena specificky mutaci omikron, měla být k dispozici do března 2022.

Nejistota ohledně účinnosti současných vakcín vůči nové mutaci byla v poslední době jedním z hlavních důvodů vyšší míry volatility na finančních trzích. Včerejší prohlášení společností Pfizer a BioNTech tak finanční trhy vzaly jako pozitivní signál, který podpořil růst tržních úrokových sazeb. V průběhu evropského obchodování sice akciové trhy ještě klesaly, po otevření v USA se však již pohybovaly v zelených číslech. Euro vůči dolaru včera posílilo o 0,5 %, středoevropskému regionu to však nepomohlo a ten tak po většinu dne ztrácel. Česká koruna oslabila o zhruba 0,1 % a obchodovala se poblíž 25,46 CZK/EUR. Nejhůře dopadl polský zlotý, který i přes zvýšení sazeb tamní centrální banky na konci obchodního dne ztrácel 0,5 %.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano 50%
transparent.gif transparent.gif
Ne 25%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 25%
transparent.gif transparent.gif