Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Tržby maloobchodníků zamrzly

Tržby maloobchodníků zamrzly

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v březnu se oproti předchozímu měsíci snížily o 12,2 %. V meziročním vyjádření tržby klesly o 8,9 % bez aut.

Ilustrační foto
6. května 2020 - 09:50

Prodej aut meziročně klesl o 31,7 % a celkové maloobchodní tržby se zahrnutím aut se tak meziročně propadly o 15,5 %, uvedl Michal Brožka, analytik Komerční banky..

Mediánový odhad trhu pro tržby bez prodejů byl činil -7,1 %, přičemž my jsme odhadovali pokles o 4,3 %. Přesto nelze mluvit o významném negativním překvapení. Odhady se pohybovaly od poklesu o 11 % do růstu o 1 %. Nejistota odhadů byla tentokrát nesmírně veliká a obecně se čekaly velmi špatná čísla.

Předpokládali jsme o něco silnější růst prodejů potravin z důvodu předzásobení se domácností kvůli epidemii. K předzásobení potravinami evidentně docházelo, nicméně meziroční růst prodejů potravin o téměř 4 % nemohl nahradit propad prodejů ve zbytnějších položkách spotřebního koše.

Nejvíce padal prodej oděvů a obuvi a zboží související s trávením volného času. Silně se snížil i prodej výpočetní techniky a výrobků pro domácnost. Dle očekávání výraznějšího meziročního růstu (o 9 %) dosáhl prodej farmaceutického zboží. Pandemie obecně nahrávala zásilkovým prodejům přes, kde meziroční růst dosáhl 20,8 %.

Připomeňme, že v první polovině měsíce byly ještě obchody normálně otevřeny, přičemž ze strachu z epidemie naopak docházelo k předzásobení. Obchody byly uzavřeny až od poloviny března, takže průměr za celý měsíc plně nevypovídá o tom, jak silně se tržby propadly.


Dubnový výsledek maloobchodu bude ještě horší a teprve od května bychom měli vidět zlepšení s tím, jak dochází k postupnému odstraňování opatření proti epidemii. Nicméně ochota a možnost spotřebitelů utrácet bude i nadále omezována jednak tím, že řada opatření bránící běžnému fungování přetrvává a pak také obavami z budoucnosti. Nezaměstnanost již začala růst a očekávání budoucího růstu mezd naopak klesly. Takové prostředí bude rychlejší růst tržeb maloobchodu brzdit.

Za celý letošní rok čekáme pokles maloobchodních tržeb o 5,3 % a v příštím roce růst o 3,8 %. Slábnoucí spotřeba domácností je argumentem pro další snížení úrokových sazeb ČNB, poznamenal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5