Svátek má: Matouš

Byznys

Velikost textu:

Vejmělek: Pocovidový spotřebitelský boom je v USA za námi

Vejmělek: Pocovidový spotřebitelský boom je v USA za námi

Rozvolnění opatření a realizace zadržené spotřebitelské poptávky v USA je již za námi a květnová data amerických maloobchodních tržeb to potvrdí.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
15. června 2021 - 09:30

Silné prodeje z předchozích měsíců se ale podepsaly na snížení zásob, což by naopak mělo pomoci květnovým datům tamní průmyslové produkce, respektive využití výrobních kapacit. Finální čísla německé inflace za květen již nic nového nepřinesou, když čekáme potvrzení předběžných odhadů, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Růst cen průmyslových výrobců v USA začíná zvolňovat

Dnešní odpoledne přinese záplavu dat ze Spojených států. Maloobchodníci v minulých měsících profitovali ze zlepšení pandemické situace, vysoké proočkovanosti, a tedy i z rozvolnění ekonomiky na straně jedné a přímé fiskální podpory směřované americkým domácnostem na straně druhé. Odložená poptávka se již realizovala a květnové statistky maloobchodních tržeb toto budou reflektovat. Slabší předpokládáme zejména prodeje automobilů a lehkých užitkových vozidel a příliš jásat zřejmě nebudou ani prodejci vybavení do domácnosti či pro zahrádkáře nebo prodejci sportovního vybavení. Znovuotevření služeb přesměrovalo poptávku částečně do tohoto sektoru. Pokles zásob v minulých měsících by se měl projevit ve vyšší průmyslové produkci a vyšším využití výrobních kapacit za květen. Neočekáváme, že by ale tato data finanční trhy zásadním způsobem ovlivnila před zítřejším jednáním americké centrální banky.Koruna na úvod týdne stabilní kolem 25,40 CZK/EUR

Globální ani lokální finanční trhy toho na úvod týdne mnoho nenabídly. Příliš zajímavý nebyl ani ekonomický kalendář. Jediným relevantním číslem včerejška byla dubnová průmyslová výroba z eurozóny. Výsledek potěšil rychlejším než očekávaným růstem, když silnou dynamiku vykázala zejména produkce zboží dlouhodobé spotřeby i kapitálových statků. Euro ale reagovalo pouze nepatrným posilováním. Mírný výprodejní tlak byl patrný na středoevropských měnách s výjimkou české koruny.

Kurz koruny vůči euru první pracovní den tohoto týdne stagnoval na relativně silné úrovni kolem 25,40 CZK/EUR. Ve prospěch tuzemské měny hraje úrokový diferenciál a očekávání toho, že úrokové sazby půjdou brzy nahoru. Člen bankovní rady T. Holub včera pro agenturu Bloomberg uvedl, že on vzhledem ke globálnímu inflačnímu vývoji preferuje reagovat rychle a pravděpodobně zvedne ruku pro zvýšení sazeb již na zasedáni příští týden.

(rp,prvnizpravy.cz.kb.foto:arch.)Nejčtenější

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
700.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
908
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
861.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
16060
O2 C.R.
265.5
UNIPETROL
382.5
VIG
623.5