Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Výrazný pokles čínského HDP v prvním čtvrtletí potvrzen

Výrazný pokles čínského HDP v prvním čtvrtletí potvrzen

Dnes v noci našeho času byla v Číně publikována nová data o vývoji HDP v prvním čtvrtletí letošního roku.

Ilustrační foto
17. dubna 2020 - 09:40

Ta přitom potvrdila devastující účinky koronaviru na ekonomiku, když výkon tamního hospodářství poklesl meziročně o 6,8 %. Již z tohoto titulu lze očekávat silné dopady do růstu světové ekonomiky v letošním roce. Na evropském kontinentu dnes budou zveřejněny březnové počty nově registrovaný aut, které pravděpodobně dále prohloubí svůj meziroční pokles z předchozího měsíce, informoval analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Čínské HDP v prvním čtvrtletí pokleslo meziročně o 6,8 %

Dnes v noci středoevropského času byla zveřejněna data o vývoji číského HDP v prvním čtvrletí letošního roku. Podle nich se hrubý domácí produkt meziročně snížil o 6,8 %, ve srovnání s posledním čtvrletím loňského roku pak poklesl dokonce o 9,8 %. Pokles tak mírně zaostal za odhady analytiků, kteří v průměru očekávali mezičtvrtletní kontrakci o 12 %. Pro srovnání připomeňme, že v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostlo čínské HDP meziročně o 6 %. Výrazný pokles čínského hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku samozřejmě souvísí s epidemií koronavirové nákazy. Ta významně omezila produkční shopnost čínské ekonomiky především v únoru, v březnu pak již došlo k postupnému obnovení produkce.

Evropská asociace výrobců automobilů dnes zveřejní počty nově registrovaných aut za měsíc březen. Lze očekávat jejich výrazný propad. Meziročně počet nových registrací osobních automobilů poklesl již v únoru, a to o 7,4 %. V té době byl však koronavirus zejména čínským problémem. Z tohoto důvodu se v březnu meziroční pokles zcela jistě dále prohloubí a dosáhne dvouciferných hodnot. Eurostat dnes také uveřejní finální čísla inflace v eurozóně za březen. Oproti prvnímu odhadu k žádné změně pravděpodobně nedojde a bude tak nadále platit, že spotřebitelské ceny v eurozóně vzrostly v březnu meziměsíčně o 0,5 %.

Kalendář kurzotvorných informací ve středoevropském regionu dnes zeje prázdnotou. Vývoj na regionálních finančních trzích tak bude nejspíše i nadále ve znamení zvýšené rizikové averze. Koruna tak dnes může dále oslabit.

Koronavirus dál decimuje americkou ekonomiku

Po týdnu byly včera v USA opět zveřejněny počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných ve Spojených státech v minulém týdnu narostl o dalších více než 5 milionů a v důsledku koronaviru tak již o zaměstnání přišlo zhruba 20 milionů Američanů. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice klesl pod 6 milionů, kde se pohyboval v druhé polovině března, i nadále však zůstává vysoký. Analytici pro druhý dubnový týden očekávali o 250 tisíc žádostí více. Podle těchto týdenních dat tak dochází v USA k rychlému nárůstu implikované míry nezaměstnanosti, která v prvním dubnovém týdnu činila 8,2 %. Pro srovnání, ještě na konci března to bylo 5,1 %. Tyto údaje se liší od oficiální míry nezaměstnanosti v USA, když zahrnují pouze osoby s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Oproti oficiálnímu číslu publikovanému jednou za měsíc jsou však k dispozici s týdenní frekvencí a poskytují tudíž zajímavý vhled do dynamiky amerického trhu práce. Počet lidí bez práce je tak pravděpodobně nejvyšší od dob velké hospodářské deprese z 30. let minulého století. K tomu přispívá ve srovnání s evropskými státy výrazně větší flexibilita amerického trhu práce, která v kombinaci s vyhrocenou situací kolem koronaviru vede k rychlému propouštění zaměstnanců. V USA bylo v posledních čtyřech týdnech zrušeno zhruba tolik pracovních míst, kolik jich v průběhu posledních deseti let vzniklo. Světlo na konci tunelu je navíc v případě USA zatím v nedohlednu.

Index sentimentu podnikatelských subjektů z okolí Philadelphie již překonal úrovně z dob finanční krize, když jeho dubnová hodnota byla nejnižší za posledních čtyřicet let. Paralýza americké ekonomiky se tak stále více podepisuje na náladě tamních podnikatelů a není tak překvapením, že dochází k již zmíněnému propouštění zaměstnanců.

V Německu včera vyšla finální čísla březnové inflace. Spotřebitelské ceny oproti únoru vzrostly o 0,1 % a naplnily tak očekávání analytiků. Oproti prvnímu odhadu z konce března zůstala německá inflace beze změny. Meziročně zaznamenal harmonizovaný index spotřebitelských cen nárůst o 1,3 %. Zvýšily se především ceny potravin, když meziročně vzrostly o výrazných 3,6 %. Na nižší inflaci naopak působil pokles cen pohonných hmot.


Podle včerejších dat Eurostatu průmyslová produkce v eurozóně v porovnání s předchozím měsícem v únoru poklesla o 0,1 % a beze zbytku tak naplnila očekávání analytiků. V meziročním srovnání se pak snížila o 1,9 %. Tento pokles průmyslové produkce v únoru souvisel zejména s již více než rok trvajícím útlumem ve zpracovatelském průmyslu. K tomu se v březnu přidají ještě dopady koronaviru a čísla tak nejspíše budou znovu lámat rekordy.

V Senátu byl včera schválen návrh novely zákona o ČNB, který tak již prošel oběma komorami parlamentu a nyní již čeká na podpis prezidenta. Ten přitom již dříve vyjádřil svou podporu pro tento návrh a lze tedy očekávat, že novela zákona vejde v platnost v nejbližší době. Ve výsledku bude moci centrální banka na sekundárním trhu nakupovat státní cenné papíry bez omezení splatnosti, jak od bankovních tak i nebankovních subjektů českého finančního sektoru, na základě rozhodnutí Poslanecké sněmovny však pouze do konce příštího roku. Získá tak dočasně větší pravomoci v oblasti péče o finanční stabilitu. Možnost širšího nákupu státních dluhopisů ze strany ČNB rovněž přispěje k jejich větší atraktivitě u investorů. V tomto ohledu v minulých týdnech již zapůsobilo i samotné očekávání nových pravomocí ze strany finančních trhů.

Na trzích i nadále převládala riziková averze, která dále posouvala českou korunu ke slabším hodnotám. Ta v průběhu včerejšího obchodování vůči euru oslabila přibližně o 0,2 % na 27,20 CZK/EUR a vůči dolaru pak o 0,4 % na 25,10 CZK/USD. Vůči euru i dolaru mírně oslabil také polský zlotý. Maďarský forint oslabil oproti dolaru, oproti euru ale naopak mírně získal. Riziková averze byla patrná také na vývoji kurzu amerického dolaru k euru, který v průběhu posledních dvou dní posílil přibližně o 1 %. Vývoj tohoto měnového páru tak jde paradoxně proti zprávám přicházejícím z jednotlivých ekonomik, které ukazují na zlepšující se situaci kolem koronaviru v Evropě, zatímco v USA počty nakažených a mrtvých strmě rostou, dodal Martin Gürtler.

(mg, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
442
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
483
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
476
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
782
PHILIP MORRIS ČR A
13520
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
502.5