Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Zájem o nová auta v EU nepolevuje

Zájem o nová auta v EU nepolevuje

Nakonec to nebyl až tak špatný rok, budou si moci říct nad dnešními čísly o registracích osobních automobilů v EU některé automobilky.

Petr Dufek, analytik ČSOB
16. ledna 2020 - 09:50

Sice se čekal symbolický útlum evropských prodejů, avšak ty se ve finále zvýšily o 1,2 %, hlavně díky vývoji v Německu, kde se loni registrovalo o 5 % více nových vozů než v roce 2018. Na celkovém nárůstu se pak tento samotný trh podílel z 95 %. Z pěti největších trhů v EU rostly tři, výjimkou byla pouze Velká Británie, kde v době brexitové nejistoty docházelo ke konsolidaci trhu po předchozím boomu, a Španělsko, uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB..

Na historický rekord sice loňská čísla nedosáhla, ale přesto je možné považovat je s ohledem na stav evropské ekonomiky i na „zelené“ tažení za velmi příznivá. Jsou vzpruhou a vlastně i jistotou při pohledu na nepříliš povzbudivý vývoj hlavních exportních trhů, neboť stále zhruba třetina vyrobených aut v EU míří právě k mimoevropským zákazníkům. Z pohledu jednotlivých skupin výrobců se dařilo oslovit zákazníky koncernu VW, který zvýšil svůj podíl na evropském trhu z necelých 24 % na 24,3 %. Pro ČR je velmi dobrou zprávou růst poptávky po škodovkách, který přibližuje tuto automobilku k dosažení pětiprocentního podílu na unijním trhu, kde se mimochodem prodá více jejích vozů než třeba těch s označením Fiat. Naproti tomu největší absolutní pokles nových registrací zažil Nissan a FCA.


Na to, jak se vedlo evropské ekonomice, jsou dnes zveřejněná čísla příznivá. Ukazují totiž, že v časech všeobecného útlumu poptávky po automobilech je zde alespoň jeden trh, který se dokázal negativnímu sentimentu vyhnout. Je otázkou, nakolik byl ovlivněný přípravou nejenom automobilek, ale i zákazníků, na další zpřísňování emisních limitů nebo jak moc je ovlivněný avizovaným odklonem od dieselů, respektive příklonem k „zelené“ elektromobilitě. To rozkryjí až podrobnější statistiky podle jednotlivých typů, z nichž se nejspíše dozvíme, že evropský zákazník stále více preferuje SUV, “zelené” politice tak nějak navzdory. V každém případě pro zemi tak závislou na automobilovém průmyslu, jako je ČR, je silná poptávka po nových vozech jednoznačně dobrou zprávou, protože zmírňuje útlum, kterým právě naše hospodářství prochází, dodal Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508