Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Zajímavější data dnes přijdou pouze z USA

Zajímavější data dnes přijdou pouze z USA

Dnešní den přinese zveřejnění cen průmyslových výrobců v eurozóně za březen. Očekává se další prohloubení jejich poklesu, jak v meziměsíčním, tak i meziročním vyjádření.

Ilustrační foto
5. května 2020 - 09:45

Hlavní vliv na to bude mít nižší cena ropy na světových trzích. V USA dnes zveřejní březnová data zahraničního obchodu, která pravděpodobně ukáží na další prohloubení obchodního deficitu. Historicky nejpesimističtější náladu v americkém sektoru služeb by měl pak indikovat index ISM, sdělil Martin Gütler, analytik Komerční banky..

Dnešní kalendář kurzotvorných informací toho moc nenabídne

Z Evropy dnes přijdou pouze data o březnovém vývoji cen průmyslových výrobců v eurozóně. Očekává se další prohloubení poklesu, a to jak meziměsíčním, tak i meziročním vyjádření. Dominantní vliv na to bude mít výrazně nižší cena ropy na světových trzích, která se nyní obchoduje pod 30 USD/barel. Nižší ceny v energetickém průmyslu a v odvětí výroby meziproduktů již ovlivňovaly vývoj průmyslových cen v únoru, nyní tak pravděpodobně jejich negativní působení ještě posílí. Častečný vliv pak již může mít i nižší poptávka v důsledku současné koronavirové krize. Z USA se dočkáme březnových výsledků zahraničního obchodu a také ISM indexu z oblasti služeb. Schodek amerického zahraničního obchodu se podle našich odhadů v březnu prohloubil na 44,4 mld. USD, z únorových 39,9 mld. USD. Vliv koronavirové krize zde bude prozatím pouze zprostředkovaný přes nižší poptávku po amerických vývozech, výraznější prohloubení deficitu však nejspíše přijde v dubnu. V případě ISM indexu očekáváme, že jeho dubnová hodnota překoná historická minima z listopadu 2008. Současná krize je totiž výjmečná i v kontexu dlouhé ekonomické historie Spojených států, když nejzasaženějším sektorem jsou nyní služby, zatímco v minulosti trpěl zejména výrobní sektor. Není tak divu, že se nálada amerických podnikatelů v oblasti služeb nachází na bodu mrazu.

Jelikož dění na evropském kontinentu toho dnes moc nenabídne, bude se celý region upínat především k datům z USA. Zasadní pro vývoj regionálních měn tak bude především kurz eura k dolaru.

PMI výrazně poklesl, nezaměstnanost jen mírně vzrostla

Včerejší den byl především ve znamení dalšího kola zveřejnění dubnových indexů nákupních manažerů (PMI), a to včetně toho českého. Nálada v českém zpracovatelském průmyslu se výrazně snížila, když PMI poklesl z březnových 41,3 b. na 35,1 b. v dubnu. Jedná se tak o nejhorší výsledek od března 2009. V době finanční krize byla nálada ve výrobním sektoru jen mírně pesimističtější. Včera zveřejněná dubnová hodnota se nacházela velmi blízko našeho odhadu, avšak nad očekáváním trhu, který počítal s ještě větším propadem PMI na 30 b. S tím, jak dochází k postupnému rozvolňování vládních opatření v ČR a také v zahraničí, lze předpokládat, že index nákupních manažerů dosáhl svého dna a v květnu již pravděpodobně dojde k mírnému zlepšení. I tak však zcela jistě zůstaneme pod hranicí 50 b. Z ostatních zemí PMI výrazně poklesl také v Polsku, Itálii a Španělsku, a ve všech třech případech dosáhl zhruba 30 b. Výjimkou bylo pouze Maďarsko, kde došlo k mírnému nárůstu důvěry ve výrobním sektoru a jen nepatrně se tak korigoval její výrazný pokles v březnu.


Státní rozpočet ČR podle včera zveřejněných dat hospodařil v prvních čtyřech měsících letošního roku s deficitem 93,8 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku je tak výsledek horší o 64,1 mld. Kč. Z pohledu dubnových výsledků se jednoznačně jedná o nejhorší výsledek v historii. Rozhodující však bude druhá polovina roku. Prozatím jsou hlavním důvodem rekordního deficitu vyšší výdaje než nižší příjmy, ale to by se podle nás mělo v nejbližších měsících otočit. Zásadní však budou další kroky vlády, zejména různé formy odložení plateb sociálního pojištění, které tvoří zhruba třetinu všech příjmů státního rozpočtu. Naopak výdaje státu by ve výsledku nemusely být tak vysoké, jako s tím počítá současný plán.

Zhruba s týdenním předstihem byl včera zároveň publikován dubnový podíl nezaměstnaných osob, který oproti předchozímu měsíci vzrostl jen o 0,4 p.b. na 3,4 %. V průběhu dubna se na Úřadu práce zaevidovalo celkem 52 995 nových uchazečů o zaměstnání, meziročně tedy o 17 178 osob více. Nejvíce jich i nadále přicházelo z odvětví služeb a obchodu. K meziměsíčnímu nárůstu nezaměstnanosti došlo ve všech 77 okresech. Spolu s narůstajícím počtem uchazečů o zaměstnání dochází k poklesu volných pracovních míst evidovaných na Úřadu práce, kterých bylo v dubnu meziměsíčně o 9 539 méně. K dalšímu pravděpodobně již výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti dojde v květnu.

Koruna včera vůči euru posílila a korigovala tak páteční oslabení, oproti dolaru naopak mírně ztratila. Nejednoznačný směr vývoje a vyšší míru volatility v průběhu včerejšího obchodování vykazoval vůči euru polský zlotý i maďarský forint. Jiná situace byla ve vztahu k dolaru, kde obě měny oslabily. Dolar včera proti euru postupně umazával ztráty, které nabral v závěru minulého týdne, doplnil Martin Gürtler.

(mg, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508