Západ platí cenu za „hloupé Wahingtonhawky“

byznys

Navázáním rublu na zlato a energie na platby v rublech zahájilo Rusko proces, který nakonec spojí cenu ropy s cenou zlata. Toto je tichá revoluce měnového a obchodního systému.

Západ platí cenu za „hloupé Wahingtonhawky“
Ilustrační foto
18. dubna 2022 - 10:30

Někdy se  stane, analyzuje Alister Kruk ze Strategic Culture, aby k nám revoluční změna pronikla nepozorovaně a velký předěl oceníme, až když si toho všimneme ve zpětných zrcátkách. To platí zejména tehdy, když ti, kteří jako první zmáčkli spoušť, si neuvědomují, co vlastně udělali.

Co se stalo? Ve chvíli, kdy se několik Bidenových úředníků rozhodlo realizovat svůj plán zničit hodnotu rublu. Odstartovali tak trik zabavení dolarů, eur a amerických dluhopisů, které Centrální banka Ruské federace držela v rezervách.

Byli si tak jisti, že plán uspěje a povede k podkopání ruských snah o záchranu potápějícího se rublu, že se ani nepokusili konzultovat s Federální rezervou a Evropskou centrální bankou. Ta na to dokonce veřejně upozornila a zdůraznila svůj nesouhlas s přijatým opatřením .

Následovalo nedobrovolné spuštění západního finančního systému až do jeho postupného kolapsu. Rusofobní washingtonští „jestřábi“ tupě zahájili boj se zemí, která má zdroje nutné pro fungování světa, a iniciovali tak přechod na jiný měnový systém.

Dva stropy

Změní tato měnová událost geopolitickou dynamiku? Samozřejmě – to už se děje.

Zmrazením ruských rezerv Washington prakticky řekl Moskvě: Dolary vám byly odepřeny, za dolary si nic nekoupíte. Pokud ano, jaký má smysl držet dolar? Výsledek tohoto kroku USA a EU je nevyhnutelný: Rusko prodá svůj plyn za rubly.

Zde však došlo k machiavelistickému obratu: Tím, že se centrální banka Ruska postarala o obě strany rovnice, tj. navázala rubl na zlato, a následně za rubl zaplatila energii, zásadně mění celé funkční předpoklady světového obchodního systému. (nahrazení dolaru).

Je ale důležité poukázat na to, že Centrální banka Ruska udělala další dvě věci geostrategického významu: Současně zavedla jeden cenový strop, ale (což je méně nápadné) jiný odstranila. Banka přidala strop ceny zlata a slíbila, že ho koupí za pevnou cenu.

Nicméně tím, že Rusko trvalo na platbách ve své národní měně, začalo odstraňovat limit hodnoty dolaru zavedený Spojenými státy v roce 1971, podle kterého musel zbytek světa prodávat své národní měny (což je oslabovalo), aby měl dolary na zaplacení energií. Stručně řečeno, ačkoli ruský mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že Rusko bude postupovat opatrně, tento krok proráží strukturální nadhodnocení dolaru.

Blízkovýchodní producenti energie jasně vidí, kam všechno spěje: Rusko – vázáním rublu na zlato a energie na platby v rublech – zahájí proces, který nakonec spojí cenu ropy s cenou zlata. Toto je tichá revoluce. Zlato se tak stává podmíněnou neutrální rezervní měnou, přičemž se vytvářejí podmínky pro rozvoj širší měny.

A je tu třetí bod zlomu: tím vším začíná odloučení od americké směny surovin za „papír“, kterou Západ manipuluje za účelem ovlivnění cen surovin a zlata. Tím se například potenciálně otevírá zcela nový horizont pro země OPEC +.Prostředky ochrany

Pokud začnete likvidivat cenné papíry a dolary v držení newyorské centrální banky, jaké budou přirozené prostředky ochrany cenných papírů? No suroviny, samozřejmě. Proč je to tak revoluční? Protože v době narušení dodavatelského řetězce, nedostatku potravin, válek a podobně už Západ nebude mít přístup k levným surovinám.

Možná se Bidenovi představitelé měli zkusit zeptat Federálního rezervního systému na jejich názor, protože – ironicky – nejenže zastrašili ostatní zahraniční držitele amerických cenných papírů a dolarů, když se zmocnili ruských rezerv, ale učinili tak v době, kdy inflace v USA prudce poskočila a dluhopisy jsou stejně sešrotovány.
Po čtyřiceti letech fungování se nyní k americkým dluhopisům přistupuje jako k „neziskovým rizikům“ – „rizikům“ kvůli obavě, že inflace ve skutečnosti hodnotu dluhopisů ještě zhorší. Úroková sazba dvouletých cenných papírů už skáče. Pokud se ale Fed chce skutečně vážně zabývat inflací, úrokové sazby budou muset být mnohem vyšší.

Skylla a Charybda

Jak se dalo očekávat, surovinový závod (ze všech známých důvodů, jako je nebezpečí války, narušení dodavatelských řetězců, sankce proti Rusku) zvedl ceny surovin neúměrně. Růst cen surovin ovlivňuje všechny ostatní ceny a škodí všude – ale nikde to není tolik jako ve Spojených státech, kde je zhoršená finanční konstrukce zasazena do tenkého základu surovinových zástav. A ve kterém je administrativa chycena mezi Scyllou strašidelné inflace a charybdským kolapsem trhu, pokud úrokové sazby poskočí.

Může být tato trajektorie hospodářské krize Západu a klesající relevance – dále pod tlakem přeorientování měnového řádu, hrozba hyperinflace, nedostatek potravin, prázdné regály, inflační chudoba a nekontrolovatelné ceny vytápění a pohonných hmot – zvrácena vítězstvím USA na Ukrajině? ?

 „Buča“ nám říká, že Západ se zbláznil z principu „všechno nebo nic“, aby dokázal, že může tuto válku vyhrát. Neúspěch na Ukrajině může znamenat i rozpad EU a NATO. Záplatovaná soudržnost uvnitř těchto aliancí nepřežije trauma z porážky. A „Buča“ nám říká, že Západ je připraven vyhrát pomyslnou válku i za cenu strategických ztrát na zemi na Ukrajině.


Evropský Uroborus

Zoufalství Západu odhaluje i evropská napodobenina Uroborus (starodávný symbol hada, který požírá vlastní ocas i sebe): Brusel tím, že se záměrně vyhýbá levnějším ruským surovinám, způsobuje, že se inflační spirála vymkne kontrole a Evropa se stává ekonomickým úzkým hrdlem, protože její výrobní základna se stane zcela nekonkurenceschopnou kvůli vysokým výdajům na energii.

Prezident Americké Atlantické rady, neskrývaný „ideolog unipolarity“ Frederick Kempe, minulý týden napsal: „Vítězství Ukrajiny – se silným sjednoceným Západem za ním – by znamenalo přehodnocení amerického závazku a kompetence a obrátila by trajektorii klesajícího transatlantického vlivu a významu.

Otázkou není, jaký by byl nový světový řád, ale zda se Spojeným státům a jejich spojencům podaří prostřednictvím Ukrajiny zabránit erozi prehistorických úspěchyů, jako první krok k nastolení prvního skutečně „světového „řádu“.

Hlavní význam Ukrajiny se odráží v tom, že svět (mimo úzké hranice západní Evropy a Spojených států) bedlivě sleduje, co se děje. Většinou se důrazně staví proti připojení se k odsouzením Ruska. Jedním z projevů tohoto politického resetu je studená sprcha, kterou Bidena přivítaly Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Obě země odmítly Bidenovu návštěvu a dokonce i jeho telefonáty, přičemž odmítly zrušit úzkou spolupráci s Ruskem v oblastech těžby ropy a cenové regulace.

Geopolitické tektonické desky se už nějak pohnuly. Jeden z regionálních lídrů to dobře shrnul po ruské iniciativě na obnovu rublu: „Už se nebojíme sankcí, viděli jsme, že je mohou přežít i jiné země."

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif