Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Zasedání OPEC: předvánoční překvapení?

Zasedání OPEC: předvánoční překvapení?

Producentské státy kartelu OPEC a partnerské země vedené Ruskem budou dnes a zítra jednat ve Vídni o podobě těžebních škrtů pro příští rok.

Ilustrační foto
5. prosince 2019 - 09:50

Přestože v rámci ropné aliance existuje principiální shoda na potřebě prodloužení těžebního závazku platného již od konce roku 2016, konkrétní podoba zůstává nejasná, uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Na trhu se tato nejistota aktuálně odráží ve zvýšené volatilitě cen ropy, které se v posledních týdnech – navzdory geopolitickým šokům – držely v relativně úzkém pásmu poblíž 60 USD/barel.

Dle posledních dostupných zpráv bude ve Vídni na stole jak prosté prodloužení dosavadního těžebního závazku v rozsahu 1,2 mil. barelů denně o tři měsíce, tak varianta prohloubení produkčních škrtů. První zmíněná možnost, jež by zastropovala těžbu kartelu do června 2020, sice nabízí větší míru flexibility, avšak pro trh může být zklamáním jakožto málo ambiciózní. Naproti tomu alternativa agresivnějších těžebních škrtů v rozsahu 1,6 mil. barelů denně dává s ohledem na nepříznivý fundamentální výhled pro příští rok o poznání větší smysl.

Kombinace slabé poptávky a silného růstu nabídky si dle našich odhadů žádá významnější omezení produkce ze strany kartelu zejména v první polovině roku 2020 (jen ve druhém čtvrtletí odhadujeme přebytek ropy na trhu v rozsahu až jeden milion barelů denně). Klíčovou otázkou nicméně zůstává, jak se k této možnosti postaví Saúdská Arábie a Rusko, jež byly až doposud zdrženlivé. Nakonec, není se čemu divit – Saúdové nesou hlavní břemeno těžebních škrtů a jejich ochota dále podporovat laxní plnění těžebních limitů ze strany ostatních producentů se v čase snižuje. Rusko je naproti tomu příkladem černého pasažéra, který těžební kvótu plnil tento rok vlastně pouze mimoděk při kontaminaci ropovodu Družba.

Přestože tak výsledek dnešního zasedání zůstává otevřený, z výše zmíněného důvodu máme za to, že dohoda na agresivnějších těžebních škrtech by byla spíše pozitivním překvapením. Jako nejpravděpodobnější naproti tomu vidíme scénář prodloužení dosavadních škrtů o tři a více měsíců společně s apelem na striktní dodržování individuálních těžebních kvót. A to i přes to, že tato varianta vlastně bezprostředně neřeší tíživou situaci kartelu a zvyšuje riziko prudké cenové korekce směrem dolů, dodal Dominik Rusinko.

(dr, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553