Svátek má: Liliana

Byznys

Velikost textu:

Závěrečný spurt na výstavbě plynovodu Nord Stream 2

Závěrečný spurt na výstavbě plynovodu Nord Stream 2

Na dokončení plynovodu chybí položit 150 kilometrů potrubí, zatím je položeno více než 2.300 kilometrů.

Ilustrační foto
3. ledna 2021 - 09:01

Před další etapou výstavby plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři v dánských vodách, která pravděpodobně začne v polovině ledna, doufají ruští a němečtí politici, že kontroverzní miliardový projekt bude brzy dokončen. Zúčastněným se nedávno podařilo pokračovat v práci a „přiblížit se o krok blíž k dokončení“, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Krátce po Vánocích společnost Nord Stream 2 oznámila, že byly dokončeny práce na 2,6 kilometru dlouhém úseku plynovodu v německé exkluzivní ekonomické zóně. Šéf ruské energetické společnosti Gazprom Alexej Miller uvedl, že 94 procent plynovodu je nyní dokončeno - v současnosti více než 2.300 kilometrů.

Rusko se připravuje na pokračování výstavby plynovodu u dánského pobřeží. S odvoláním na dánské úřady média uvedla, že práce by měly být zahájeny 15. ledna. K tomuto účelu má být použita ruská loď Fortuna. Podle ruských informací mají práce v Baltském moři podporovat další lodě. Provozní společnost Nord Stream 2 to odmítla komentovat.

Současný výsledek potěšil také předsedkyni vlády Meklenburska-Předního Pomořanska Manuelu Schwesigovou (SPD). „Německo se právem dostává z jaderné a uhelné energie. Potom kromě rozšiřování obnovitelných energií potřebujeme jako přechodovou technologii také plyn. Nord Stream 2 je důležitý pro úspěch energetického přechodu, a tedy také v zájmu ochrany klimatu.“


Nové americké sankce by mohly expanzi přinejlepším oddálit, ale nezastavit, zdůraznil mluvčí Kremlu Peskov. Důvěrnice ruského prezidenta Vladimira Putina popsal represivní opatření jako „nestydatý kovbojský útok“.

Pokud by USA chtěly zabránit výstavbě novými sankcemi, „pak bude nutné nějak reagovat“, řekl místopředseda vlády Alexander Nowak.

USA se již dlouho snaží zastavit dokončení plynovodu sankcemi namířenými proti společnostem, podílejících se na výstavbě. To také ovlivňuje přístav Sassnitz-Mukran, kde se vyrábějí a skladují potrubí. Američané své odmítnutí projektu zdůvodňují tím, že evropští partneři jsou příliš závislí na ruském plynu. Stavitelé potrubí obviňují USA z toho, že chtějí v Evropě jen lépe prodávat svůj zkapalněný plyn. Rakouský OMV je jedním z investorů do projektu plynovodu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) zdůraznil, že ve sporu s USA nechce ustoupit. „Nemusíme hovořit o evropské suverenitě, pokud to znamená, že v budoucnu budeme dělat vše, co chce Washington,“ řekl.

(rp,prvnizpravy.cz,diepresse,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
519
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
709.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
665
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
794
PHILIP MORRIS ČR A
15100
O2 C.R.
258
UNIPETROL
382.5
VIG
579.5