Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

Ze svazku ekonomik se BRICS stal geopolitickou silou

Ze svazku ekonomik se BRICS stal geopolitickou silou

BRICS, jeden z nejmocnějších konceptů, které se objevily v politické ekonomice v tomto století, má dnes jiný smysl, než ekonomický, uvedla společnost S&P Global Ratings.

Si Ťin-pching, Vladimir Putin, Jair Bolsonaro, Narendra Modi, Cyril Ramaphosa
30. října 2019 - 06:20

Pokud byl dříve BRICS považován za jeden z nejsilnějších nápadů v politické ekonomice, není to už tak pravda, píše Leonid Bershidsky ve svém článku pro Bloomberg. Přestože unie ekonomicky nehrála důležitou roli, podařilo se jí změnit geopolitickou krajinu, poznamenává autor.

Během založení tehdejší BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) byl investorům představen nápad, že brzy budou tyto čtyři ekonomiky hrát velkou roli a neměly by si příležitost nechat ujít. Tato myšlenka byla vnímána jako marketingový nástroj.

Ekonomiky zemí BRICS jsou ale příliš odlišné a každá se vyvíjí svým vlastním způsobem, takže je obtížné považovat je za hospodářskou unii, říkají odborníci. Geopoliticky se jedná o silnou alianci, která bere v úvahu důležitý moderní trend - touhu rozvojových zemí mít větší vliv na politiku.

Autor článku souhlasí s odborníky, kteří poznamenávají, že z celé unie rostou Indie a Čína rychleji, než se očekávalo, a zbytek je horší. Stejně jako se ekonomické modely těchto zemí liší, jejich ratingy se chovají odlišně. Stejně jako dříve však tyto země zůstávají ve finančním zahraničním systému . Vede USA a Evropu.

 
Podle autora článku by tedy místo Brazílie a Ruska bylo možné vzít Indonésii a Vietnam najednou, aby získali zkratku VICI, což znamená „vyhrát“ v latině, nebo tam přidat Nigérii - a bude existovat VINCI, jako Leonardo da Vinci. V tom, jak poznamenává Bershidsky, by to mělo ještě větší smysl.
 
BRICS však geopolitickou situaci dobře reflektuje. Společenství  BRICS vyzvalo  evropské členy G7, aby zaujali jedno místo v unii jako zástupci eurozóny, uvolnili tak prostor pro rozvojové země a G7 by odpovídajícím způsobem odrážel skutečnou situaci. To se nestalo, ale současný G20 je naopak proto účinnější než G7.
 
Země BRICS si navzájem poskytují podporu, pořádají summity jednou ročně, vytvořily novou rozvojovou banku pro infrastrukturní projekty v rozvojových zemích, ve kterých mají členové stejná práva bez ohledu na velikost.

 
Hospodářská síla je důležitá pro mezinárodní vztahy, existují však i jiné důvody k tomu, aby se země považovaly za silné. Podle autora článku je Rusko díky své vojenské moci a riskantní politice považováno za globálního hráče. Brazílie a Jižní Afrika jsou předními regionálními hráči bez ohledu na stav jejich ekonomiky.
 
Autoři BRICS měli pravdu v tom, že uhodli celý směr: že rozvojové země se budou snažit hrát velkou roli v globálním rozhodování. A tento trend bude pokračovat bez ohledu na ekonomické ukazatele zemí unie, píše Bloomberg.

(rp,prvnizpravy.cz,bloomberg,foto:kremlin.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553