Svátek má: Pavla

Byznys

Velikost textu:

Zítra se dozvíme, jak hluboko jsme spadli

Zítra se dozvíme, jak hluboko jsme spadli

Ani nová makroekonomická prognóza, kterou jsme tento týden publikovali, nic nezmění na tom, že hospodářský pokles, který bude letos vykázán, bude nejhlubší v naší novodobé historii.

Ilustrační foto
30. července 2020 - 09:50

Za celý letošní rok předpokládáme snížení reálného hrubého domácího produktu o pět procent. Nicméně oproti předchozí prognóze jsme předpokládaný hospodářský propad o necelé dva procentní body vylepšili, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Co bylo hlavním důvodem? Primárně náš odhad toho, jak dopadlo druhé čtvrtletí. Je zřejmé, že zejména produkční strana ekonomiky utrpěla vládními restriktivními opatřeními v boji proti šíření pandemie koronaviru. To se kromě části služeb, zejména té spjaté s turismem, projevilo i ve zpracovatelském průmyslu. Ránu dostal již tak zranitelný automobilový sektor. Kritický byl zejména duben, od května se aktivita začala pomalu zvyšovat.

Naproti tomu příznivě se ve druhém čtvrtletí vyvíjela spotřeba. Samozřejmě ta vládní, ale celkem překvapivě i ta soukromá. Květnové maloobchodní tržby byly dokonce mírně vyšší než před rokem. Výsledek je určitě možné dát to souvislosti s trhem práce, kde se prozatím nenaplnily katastrofické scénáře. Do krize jsme vstupovali s rekordním počtem volných pracovních míst, zafungoval i vládní program Antivirus.

Jak moc je náš předpoklad ohledně relativně příznivého vývoje správný, ukáže již zítřek. To totiž ČSÚ zveřejní předběžný odhad toho, jak se ekonomice během druhého čtvrtletí dařilo. A je nutné zdůraznit obrovskou nejistotu kolem tohoto čísla. Odhady jednotlivých ekonomů se pohybují od námi předpokládaného mezičtvrtletního poklesu o 6 % po propad o 14 %. Zítřek nám tedy ukáže jak hluboké je dno, kam ekonomika spadla a od kterého se odráží. A hodně napoví i o tom, jaký bude nakonec celoroční výsledek, uzavřel Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
630.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
828.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
774.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14460
O2 C.R.
266
UNIPETROL
382.5
VIG
597