Svátek má: Vendelín

Domácí

Velikost textu:

Je nejvyšší čas zabývat se rozsahem pravomocí Ústavního soudu

Je nejvyšší čas zabývat se rozsahem pravomocí Ústavního soudu

Rozhodnutí Ústavního soudu SR je průlomové a bude mít dalekosáhlé následky. Bohužel, mnohem větší, než si to mnozí politici a právníci připouštějí, reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu Edurad Chmelár.

Eduard Chmelár, slovenský analytik
9. července 2021 - 04:20

Rozhodnutí může zradikalizovať slovenská společnost, vyhrotit studenou občanskou válku a prakticky pohřbít institut referenda, které může nyní Ústavní soud torpédovat svévolným rozhodnutím.

Tady nejde o to, zda jste pro nebo proti předčasným volbám, zde jde o podkopání jednoho ze základních pilířů právního státu, že veškerá moc pochází z lidu - a kdo toto nechápe, neměl by se více nazývat demokratem. Je nejvyšší čas začít se zabývat rozsahem pravomocí Ústavního soudu, který může vpisovat do ústavy dle libosti cokoliv, co v ní nebylo a co její tvůrci ani nezamýšleli.Co předcházelo

Musím se přiznat, že rozhodnutí Ústavního soudu SR o údajné "protiústavnosti" referenda ve mně pohřbilo poslední iluze, že nějaký státní orgán na Slovensku dokáže rozhodovat férově. To, co se dnes odehrálo v Košicích, byl ústavní komplot, ve kterém sehrála rozhodující roli Zuzana Čaputová. Faleš a arogance této ženy, která bez mrknutí oka vyzvala politické strany, že když se shodují na tom, že referendum být může, ať změní ústavu - je neskutečná. V první řadě měla referendum umožnit ona sama a politické strany by neprotestovali - vše ostatní jsou trapné výmluvy. To, že se pohybuje po velmi tenkém ledě a nese za vzniklou situaci kus viny, si musela uvědomit i samotná prezidentka republiky, kdy se poprvé pokusila hasit obrovský hněv lidu na sociální síti vlastními komentáři (i když všichni víme, že je nepíše ona) . Jsou však velmi nepřesvědčivé. Tato osoba se farizejsky odvolává na literu ústavy, aby popřela jejího ducha.

Víte, že už dlouhá léta přesvědčuji odbornou i laickou veřejnost, že nepotřebujeme dělat ustavičné změny v ústavě. Potřebujeme novou společenskou smlouvu, zcela novou ústavu přijatou lidmi v referendu.

Prezidentka s ústavním soudem urazili minimálně 600 000 občanů Slovenské republiky, kteří podepsali petici za referendum o předčasných volbách. Prohloubily politickou krizi a vyhrotily studenou občanskou válku na maximum. Tento rozklad státu je možné zastavit pouze nastolením nových pravidel. A jelikož státní orgány v prosazování a zajišťování spravedlnosti a demokracie dlouhodobě selhávají, jsme oprávněni použít článek 32 Ústavy SR a postavit se na odpor. Ne živelně, ne násilím, ale promyšleným společným postupem. Vyzývám všechny politické a společenské síly, pro které demokracie není formálním slovem, aby zahodili osobní spory a ideologické rozdíly a sjednotily se ve společném úsilí o záchranu demokratického právního státu.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)