Svátek má: Matouš

Domácí

Velikost textu:

Mezinárodní společenství dalo Talibanu volnou ruku

Mezinárodní společenství dalo Talibanu volnou ruku

V katarském hlavním městě Dauhá se sejdou zvláštní zástupci USA, Ruska, Číny a Pákistánu pro Afghánistán, aby vedli konzultace o podpoře vnitroafghánských jednání. V Afghánistánu mezitím Taliban získává nová vítězství.

Ilustrační foto
10. srpna 2021 - 06:20

Skupina iniciovaná Moskvou známá pod názvem „rozšířená trojka“ se sejde 11. srpna, aby prodiskutovala způsoby, jak pomoci válčícím stranám dosáhnout politického urovnání a úplného příměří.

Poslední schůzka rozšířené trojky se uskutečnila v dubnu 2021. Ve společném prohlášení varovali povstalce, aby se nepokoušeli vojensky převzít kontrolu nad afghánskou metropolí.

Neúčinnost mezinárodního diplomatického úsilí a nestálost samotných afghánských rozhovorů jsou znakem tiché podpory postupu Talibanu.

Nadcházející schůzka by neměla být ničím jiným než další fází vyjednávacího procesu. Navzdory optimistickým očekáváním zástupci neočekávají podle ruského reprezentanta Kabulova do začátku podzimu žádný výrazný úspěch.


Lze usoudit, že mezinárodní společenství dalo Talibanu volnou ruku a jakékoli politické úsilí by selhalo, dokud by Taliban nepřevzal kontrolu nad celou zemí a ponechal Kábul jako poslední baštu vládních sil. To lze očekávat za dva nebo tři týdny. Teprve potom povedou vnitroafghánská jednání k jakémukoli výsledku.

Nové setkání zástupců Talibanu se sídlem v Dauhá a zástupců vlády Kábulu, které má následovat po konzultaci trojky v Kataru, tedy pravděpodobně nepovede k žádnému pokroku v rámci afghánských rozhovorů.Mezitím Taliban pokračuje ve svém postupu v severním Afghánistánu.

V neposlední řadě v seznamu vítězství Talibanu bylo město Aibak, hlavní město Samanganu v severním Afghánistánu, které padlo 9. srpna v časných ranních hodinách. Taliban tvrdil, že velitel a bývalý člen parlamentu Mohammad Asif Nabi Jan se připojil k mudžahedínům spolu se svými osmi ozbrojenými muži.

Ke střetům došlo na předměstí provinčního hlavního města provincie Balch Mazar-e Sharif a města Gardez, centra města Paktíja, v severním Afghánistánu. Pravděpodobně se stanou příštím vítězstvím Talibanu.

V tuto chvíli je pod kontrolou Talibanu nejméně 5 hlavních měst provincií.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)