Svátek má: Blanka

Politika

Velikost textu:

1968: Víte kudy a jak se valily tanky do Čech?

1968: Víte kudy a jak se valily tanky do Čech?

Jednotky Varšavské smlouvy, tedy především sovětské armády, ale i Poláků a Maďarů, přijížděly do Československa s tím, že zde probíhá jakási kontrarevoluce. Politické úvahy na toto téma probíhají tak dlouho, že jsou již nudné.

Z invaze bratrských armád
20. srpna 2019 - 09:01

Podívejme se spíše na to, co je zajímavé i dnes, tedy technická stránka toho, jak k rozsáhlé vojenské operaci docházelo, uvádí František Roček.

Signál: VLTAVA-666

Okupace Československa (ČSSR) začala vlastně již 19. 8. 1968, kdy se natvrdo rozjela příprava na invazi. Znamenalo to, že od toho okamžiku se roztočily ohromné náklady na postupnou aktivaci jednotek, které beztak již čekaly ve vyčkávacích pozicích.

Lavina se spustila 20. srpna v 15. hod., kdy dostali rozkaz velitelé pluků, v 17. hod. se dozvěděli, co je čeká, velitelé praporů a samostatných oddílů, v 18. hod. i velitelé rot a čet. Později začali vojáci fasovat ostré střelivo a připravovat se k přesunu těsně na československou hranici.

Tak se připravovala k invazi Jižní skupina sovětských vojsk v Maďarsku, podobně i další invazní armády v Německu a Polsku.

Polský generál Siwicki byl tak pečlivý, že začal s přípravami 2. polské lidové armády na invazi 20. srpna již ráno v 6. hodin zahájením porady s podřízenými veliteli.

I Poláci byli připraveni do 23. hod. u hranic a čekali na signál k bratrské okupaci ČSSR.

Ve 22.15. hod. středoevropského času se z radiostanic ozval signál VLTAVA-666. Od té chvíle se začali velitelům armád ozývat zpět velitelé divizí, aby potvrdili, že přijali signál. Kolem jedenácté hodiny v noci se invazní turisté dali na cestu.

Přes hranici se převalily dvě gardové armády

Kdopak přijel na území dnešní České republiky? 20. gardová armáda se vydala do Československa před německou hranici na území Západočeského a Ústeckého kraje. 1. gardová tanková armáda přejížděla hranici v Ústeckém kraji.

V okrese Chomutov se sovětské kolony hnaly na severozápad a sever Čech na přechodech Loučná, Vejprty, Černý Potok, Jilmová, Pohraniční. Okres Most se dočkal sovětských jednotek přejíždějících hranice přes Brandov, Mníšek a Český Jiřetín. V okrese Teplice přejely tanky hranici přes silnice na Moldavě a Cínovci. Na Ústecku přes Petrovice. Na Děčínsku přes Sněžník, Hřensko, Lobendavu, Jiříkov a Varnsdorf. Okres Česká Lípa se dočkal internacionální pomoci přes přechody Světlá pod Luží a Petrovice (Lückendorf). V okresu Liberec především přes Hrádek nad Nisou.

V literatuře se objevují jenom hlavní přechody, kterými vstupoval na sever Čech již nacistické jednotky na podzim 1938. Ale kromě běžných hraničních přechodů Sověti použili i neoficiální přechody či spíše průjezdy určené pro vozidla v případě živelné pohromy.

Celkem, včetně pásma 20. a 11. sovětské armády, šlo o zhruba 30 míst po celé česko – východoněmecké hranici.

Velitelství 1. gardové tankové armády sídlilo v oblasti Drážďan. Její divize byly rozloženy v širším okolí. Nacházely se tam také pluky východoněmecké armády, ale jejich význam v okupaci Československa byl naprosto okrajový. Z historického hlediska nebylo rozumné, aby se ve velkém německé jednotky objevovaly na území Československa. Hlavním úkolem 1. gardové tankové armády bylo odříznout ČSSR od Západního Německa.

Sovětská 20. gardová armáda se hnala maximální rychlostí po hlavní trase přes Hřensko na Děčín a Ústí n. L., Litoměřice a Terezín a dále na Prahu.

Již v 6.30 hod. hlavní invazní jednotky vstoupily do oblasti Prahy – Ruzyně.Směry invaze

Sovětské jednotky se hrnuly ze všech směrů. Z Německa jeli sovětští nevítaní návštěvníci též takto: Jeden proud se hnal přes Žitavu a Hrádek nad Nisou k Liberci. Další proud vjel na sever Čech v oblasti Rumburku, a samotným Rumburkem začaly tanky projíždět ve 23.40 dne 20. 8. Dále směřovaly na Cvikov, a před 1.00 hodinou již byly v Jablonném v Podještědí.

Z Cínovce kolony směřovaly na Teplice a vlevo na Bílinu a na Louny, kde se větvila na Žatec, Rakovník a Slaný. Dalším jely směrem na Lovosice a Litoměřice.

Další sovětští návštěvníci z Hory sv. Kateřiny jeli na Most. Přes hranici z Vejprt směřovali na Klášterec nad Ohří.

Z Polska vstupovaly na Liberecko přes Harrachov, polské jednotky jely přes Trutnov a Vrchlabí směrem na Jilemnici. Na druhou stranu směřovali Poláci na Dvůr Králové n. L.

Další sovětští návštěvníci vjeli do oblasti Libereckého kraje přes Habartice a dál jeli na Frýdlant a Liberec.  

Policisté v Harrachově zaznamenávali průjezd okupačních kolon od půlnoci na 21.8. a první vlna se nepřetržitě valila do severočeského vnitrozemí a dál směrem do středu Čech do 3.30 hod. Potom mezi kolonami zaznamenali policisté již delší přestávky. Vojenské kolony jezdily přes Harrachov až do půl sedmé večer.

Ze všech směrů scénář přesunových proudů byl stejný.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)