Blackout v Pyrenejích jako varování. Průzkum ukázal, jak jsme na tom

politika

Jsme v Česku připraveni na krizové situace? Průzkum společnosti SANEP ukázal, že nikoli. Výsledky průzkumu také odhalují alarmující nepřipravenost obyvatel.

Blackout v Pyrenejích jako varování. Průzkum ukázal, jak jsme na tom
Ilustrační foto
30. dubna 2025 - 05:30

Masivní výpadek elektrické energie, který 28. dubna 2025 ochromil Španělsko, Portugalsko a část Francie, se stal reálnou ukázkou toho, jak křehká je moderní infrastruktura v konfrontaci s extrémními přírodními jevy. Výpadek postihl desítky milionů lidí, přerušil provoz nemocnic, letišť, dopravních sítí a především komunikačních prostředků. Podle dostupných informací šlo o „vzácný meteorologický jev“, který narušil vysokonapěťové vedení a způsobil řetězovou reakci odpojení celých oblastí od evropské elektrické sítě.

Ministr vnitra Vít Rakušan veřejně ujišťuje, že Česká republika má zpracované krizové scénáře a přesně ví, jak by měly složky integrovaného záchranného systému postupovat v případě blackoutu. Podle jeho slov existují i instrukce pro občany, jak se v takové situaci zachovat. Jenže výpovědi politiků se musí konfrontovat s realitou, kterou nabídl exkluzivní průzkum společnosti SANEP zabývající se právě otázkou připravenosti české veřejnosti na krizové situace.

Občané připouštějí zásadní nepřipravenost!

Už loňský průzkum společnosti SANEP, který byl proveden na reprezentativním vzorku 2 450 respondentů ve věku 18+ metodou CAWI, přinesl znepokojivá zjištění. Výsledky totiž jednoznačné ukázaly, že se česká veřejnost necítí být připravená na krizové scénáře.


Téměř 85 % obyvatel přiznává nepřipravenost nebo velmi nízkou připravenost na rozsáhlý výpadek elektřiny. To znamená, že většina společnosti netuší, co by měla v případě blackoutu dělat, ať už jde o zásoby vody a potravin, komunikaci bez mobilní sítě nebo orientaci v nouzových instrukcích:

Jste připraveni na blackout (rozsáhlý a dlouhodobý výpadek elektřiny)?
• Ne: 62,1 %
• Spíše ne: 22,8 %
• Spíše ano: 8,7 %
• Ano: 4,3 %
• Nevím: 2,1 %

Dále by více než 83 % respondentů nebylo připraveno na situaci, kdy by elektronika přestala dlouhodobě fungovat, což by v případě blackoutu bylo zcela běžné. Tato čísla ukazují, jak silně je česká společnost závislá na technologiích a jak málo alternativních komunikačních či organizačních strategií má k dispozici:

Jste připraveni na situaci bez funkčních elektronických zařízení (PC, telefony, tablety)?
• Ne: 56,1 %
• Spíše ne: 27,5 %
• Spíše ano: 8,4 %
• Ano: 5,9 %
• Nevím: 2,1 %

Závažné bylo také zjištění, že dvě třetiny dotázaných míní, že děti v České republice nejsou vůbec připraveny zvládat krizové situace. Téměř 92 % populace nepovažuje úroveň znalostí, návyků a dovedností u dětí za dostatečnou:

Mají děti znalosti a dovednosti potřebné pro krizové situace?
• Ne: 66,8 %
• Spíše ne: 24,5 %
• Spíše ano: 4,2 %
• Ano: 1,3 %
• Nevím: 3,2 %

Psali jsme:

Výsledky průzkumu společnosti SANEP odhalily hluboký deficit znalostí a schopností, které by měly být základem krizové gramotnosti každého občana. Školy v České republice již desítky let systematicky opomíjejí brannou a civilní přípravu, což se v době rostoucího počtu hrozeb (od přírodních katastrof po hybridní útoky) ukazuje jako zásadní problém.

Ministerstvo vnitra sice má připravené krizové scénáře a instrukce, ale podle průzkumu většina občanů o nich neví, nebo je neumí aplikovat. To znamená, že v případě reálného blackoutu by veřejnost mohla reagovat chaoticky, což by záchranným složkám značně ztížilo situaci.

Události v Pyrenejích ukázaly, jak rychle se může evropská civilizace ocitnout na pokraji kolapsu. Česká republika by si z této situace měla vzít vážné ponaučení. Nestačí mít připravené plány na úrovni státní správy, připravený musí být i občan. Jinak budou i ty nejlepší scénáře k ničemu.

Protože když zhasnou světla, bude už pozdě hledat návod.

(Kyncl, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Premiérem ČR by měl být po podzimních volbách podle Vašeho názoru: