Svátek má: Patricie

Politika

Velikost textu:

Boj proti fašismu, nacismu není jen otázkou minulosti, ale i přítomnosti

Boj proti fašismu, nacismu není jen otázkou minulosti, ale i přítomnosti

„Evropa je svědky nových realit, na které upozorňoval po druhé světové válce prezident Edvard Beneš, a to znovuzrození sil neonacismu a fašismu," řekl mimo jiné na slavnosti k 101. výročí vzniku Československa pořádaném Českým svazem bojovníků za svobodu jeho předseda Jaroslav Vodička.

Pozvánka do Míčovny na Pražském hradě, kde se 28.10.2019 konala slavnost
28. října 2019 - 18:01

Vodička má jasno i v tom, že boj proti fašismu, nacismu a dalším formám diskriminace  není jen otázkou minulosti, ale i přítomnosti.

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...


Vodičkův projev  začal stále aktuální citací klasika prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, jehož Československo, vydrželo jen dvacet let, než jej semlela Mnichovská dohoda mezi Němci, Italy, Francouzi a Brity.

Předseda spolku, na který v tuzemsku plánovitě útočí některá česká a patrně z Německa motivovaná média Jaroslav   Vodička rovněž  upozornil na problematiku rostoucího antisemitismu v Evropě, když uvedl čísla z nedávno uveřejněného průzkumu veřejného mínění právě  v Německu. Z průzkumu totiž  vyplývá, že více než polovina německých občanů věří, že Židům opět  hrozí násilí či slovní útoky.

ČSBS vnímá jeho  předseda jako  hlavního nositele odbojových tradic takzvaného druhého odboje a boje proti nacismu.

Jak říkám ...

„V našich řadách jsou ti, kteří bojovali proti nacismu, ti, kteří přežili holokaust a jejich rodinní příslušníci, a také ti naši spoluobčané, kteří si uvědomují, že boj proti fašismu, nacismu a dalším formám diskriminace není jen otázka minulosti, ale bohužel i přítomnosti," prohlásil zejména v pořadech  České televize 168 hodin, Reportéři ČT a některých dalších skandalizovaný  předseda  ČSBS. Svaz má nejtěsnější spolupráci  s obdobným slovenským spolkem  Slovenským svazem protifašistických bojovníků.

"Výzvy, které jsou před námi v době nadcházející automatizace, světového informačního prostředí a biotechnologií, nelze řešit jinak, než jak před sto lety uvedl náš první prezident Masaryk, a to pravidelným bojem v poli a prací - a prací se naše republika udrží," uzavřel svůj projev Jaroslav Vodička.

S projevy vystoupili i předseda Rady seniorů Česka  Zdeněk Pernes a uznávaná legenda českého práva profesor Václav Pavlíček.

Předseda Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových Václav  Pavlíček se také zmínil o nedávných ničení památníků.

Jak říkám ...

"Odstraňování či poškozování památníků těch, kteří se v minulosti zasloužili o záchranu občanů republiky a umožnili život i současné generaci je hanebné, hodné odsouzení a nesmí být tolerováno," řekl Václav Pavlíček. 

Svaz bojovníků za svobodu tato shromáždění pořádal původně v Národním muzeu, při jeho opravě pak  na pražském Vítkově a letos, když Zaorálkovo ministerstvo kultury členy ČSBS na Vítkov nepustili, získal Svaz  možnost uspořádat slavnost na Pražském hradě v tamější Míčovně.

Prvnizpravy.cz rovněž napsaly ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)