Svátek má: Šarlota|Zoe

Politika

Velikost textu:

Bude i Jiří Paroubek středem zájmu BIS, když přednášel v Číně?

Bude i Jiří Paroubek středem zájmu BIS, když přednášel v Číně?

Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek na webu Vaševěc.cz napsal, že uplynulý víkend a následné pondělí na pozvání organizátorů mezinárodní konference navštívil čínské město Zhili v provincii Če-ťiang, kde přednášel.

Bývalý předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek
21. listopadu 2019 - 08:15

„Konference se zabývala významem Číny pro svět, a to v oblasti sociální politiky," vysvětlil bývalý premiér zaměření konference a oznámil, kde si jeho řeč na konferenci v hlavním panelu přednesenou v angličtině můžete v češtině přečíst.

„Celkově to byla má šestá návštěva Číny v tomto roce. Musím říci, že můj obrázek o této zemi je nyní mnohem celistvější, než kdykoliv předtím. Přál bych co největšímu okruhu svých spoluobčanů, a to zejména těm, kdo trpí komunistožroutskými a sinožroutskými komplexy, aby do této země nahlédli alespoň při několikadenní návštěvě," konstatoval Paroubek.

„Město Zhili s téměř půl milionem obyvatel je na čínské poměry malé. Je jen o něco menší, než naše Brno a je velmi velkoryse urbanisticky řešené, protože se počítá s jeho dalším rozvojem, včetně výstavby dalších obytných domů. Zhili je totiž jedním z velkých čínských center textilního průmyslu, zabývajícím se výrobou oblečení speciálně pro děti. Musím říci, že obchody, snad bych spíše měl říci butiky v rozsáhlém obchodním centru, snad bych měl říci v shopping mollu, jsou plné krásného dětského oblečení. Oblečení má vynikající design, srovnatelný se stylem nejlepších západoevropských výrobců dětského oblečení a je také vyrobeno ze skvělého materiálu. Většinou se jedná o textilní výrobky z bavlny," dodal bývalý premiér.

„Město je také tradičním centrem hedvábnictví, a to už od starověku. Měl jsem také možnost vidět v tradiční čínské vesnici, v jakémsi skanzenu po čínsku, jak vypadaly velké haly pro třídění kokonů bource morušového. V těchto halách se pracovalo ještě před dvaceti lety, jak dokládaly velké fotografie na jejich stěnách. Po celé pondělí mě po městě a jeho okolí provázel starosta města. Mladý dynamický člověk. Musím říci, že představitelé místní správy jsou vesměs v jeho věku. Je vidět, že se jedná o dynamické, schopné, technokratické lidi, žádné bafuňáře. Jsou to lidé s jasnou představou, kam město chtějí dostat. Pro město Zhili je charakteristické, že tři sta tisíc obyvatel přišlo do města až v posledních deseti letech, vlastně za prací a z celé Číny. V místních fabrikách – textilkách – pracují tisíce žen na šicích strojích. Tedy zastávají práce, které nelze automatizovat. Jak jsem sám viděl, výroba v textilkách se uskutečňuje vesměs na nejmodernějších, plně automatizovaných strojích s minimálním využitím lidské práce tam, kde je to jen možné," je napsáno v Paroubkově komentáři.

„Tak jako ve všech větších a velkých městech v Číně, které jsem při svých cestách viděl, tak i v tomto městě, které patří k těm nejmenším, jež jsem navštívil, je velká péče věnována údržbě zeleně. Kolem hlavních cest jsou zelené plochy zejména v posledních deseti letech vysazených stromů a keřů," napsal Paroubek.

„Čína žila v těchto dnech uplynulým setkáním lídrů pěti zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) v brazilském hlavním městě Brasílii. Čínská média, zejména pak televize CGTN, což je televize, která vysílá v několika jazycích po celém světě (na satelitu je k zachycení i u nás), se velmi intenzivně a objektivně zabývala reáliemi Brazílie. Její ekonomikou, surovinovou základnou, výkonným zemědělstvím, ale také např. likvidací amazonského pralesa. Přinesla celou řadu nestylizovaných rozhovorů se zajímavými lidmi. Prostě tato televize přináší zpravodajství na úrovní televize CNN či Sky News. Žádné propagandistické žvanění, ale zcela objektivní zpravodajství, podle kterého si mohou lidé udělat svůj vlastní názor," uvedl ještě Jiří Paroubek.

„A to nepíšu jen proto, že se mnou tato televize s celosvětovým dosahem udělala zhruba půlhodinový rozhovor v angličtině, zaměřený na můj pohled na třicetileté výročí sametové revoluce, a také na průběh transformace u nás a její peripetie atd. Tak rozsáhlý, že strany televizního novináře kvalitní a intenzivní rozhovor Česká televize není prostě schopna se mnou udělat. Asi také proto, že stále existuje intenzivní vazba mezi lidmi z Bakalou placené firmy Bison & Rose a ředitelem České televize, která má za následek dlouhodobé zablokování mého přístupu do České televize," vysvětlil  Jiří Paroubek proč jej nevidíte v České televizi.

„V každém případě to byla zajímavá cesta, byť s velmi intenzivním programem a s dvěma téměř dvanáctihodinovými lety tam a zpět do Šanghaje," uzavřel svůj komentář ze své cesty v Číně bývalý premiér Jiří Paroubek.

Poznámka redakce k titulku článku: Jak už víte z jiných zpráv zejména těch, které zveřejňuje Česká televize,  Bezpečnostní informační služba v této době sleduje z čínské strany velký zájem o významné české osobnosti, které zve do Číny na návštěvu. Z několikanásobného pozvání Jiřího Paroubka do Číny vyplývá, že Čína považuje Jiřího Paroubka za významnou osobnost. Škoda, že to neví v České televizi, kde se Jiří Paroubek vůbec neobjevuje.


(ps, Vaševěc.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)