Svátek má: Jarmil

Politika

Velikost textu:

Čarnogurský: Malá lekce díky koronaviru

Čarnogurský: Malá lekce díky koronaviru

Bývalý československý a slovenský politik, disident Ján Čarnogurský na svém facebooku upozorňuje na chování exprezidenta Kisky vůči Číně a prezidentky Čaputové vůči Miloši Zemanovi s tím, že Slovensko by v současné koronakrizi mělo být vděčné právě Číně a Česku.

Ján Čarnogurský
27. března 2020 - 07:20

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec oznámil, že je dovezene z Číny do Prahy, ale určených pro Slovensko, milion roušek, 50 tisíc testerů, 20 tisíc kusů ochranných oděvů, 20 tisíc ochranných brýlí Materiál dorazil letadlem nasmlouvaném pro Českou republiku. Součástí nákladu je dárek pro Slovensko od soukromé firmy (čínské? ).

Zpráva jako taková by spadala do kategorie dobrých zpráv, nyní i velmi dobrých. Zpráva ale žádá doplnění, protože jde opačným směrem, protože zprávy ze Slovenska do Číny zatím nedošly.

V listopadu 2016 přijal prezident Andrej Kiska tibetského dalajlámu jako jediného prezidenta na světě. Kiska se tím velmi chlubil sluníčkářským médiím. Mezi Tibetem a zbytkem Číny mohou nastat problémy, ale země jako Slovensko možná nechce řešit všechny světové problémy, zejména pokud zapadají do americké demontážní politiky Číny. Kiskův krok byl v Číně velmi sledovaný, jak si pamatuji, Čína poté zrušila návštěvu svého ministra na Slovensku.Strana pro lidi, jejímž předsedou je Andrej Kiska, je členem vládní koalice na Slovensku. V červenci loňského roku prezident přijal čínského ministra zahraničí Wang Yi. A v souladu s postojem EU vyjádřil prezident obavy ze zhoršující se situace v oblasti lidských práv v Číně…

Co se týče České republiky. Poté, co byla zvolena prezidentkou v dubnu loňského roku Zuzana Čaputová poprvé navštívila Prahu před inaugurací. Setkala se se všemi lidmi, kteří jsou proti prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babisovi. Po inauguraci navštívila - tradičně - opět Prahu. Po oficiální návštěvě u prezidenta Zemana navštívila koncert v Praze, připravený opět odpůrci českého prezidenta a premiéra. Další cesta ji zavedla do Bruselu. Navštívila sídlo Evropské unie a NATO.


Otázkou je, jak se bude chovat nyní slovenská prezidentka, když pomoc přišla v kritickém okamžiku z Číny a České republiky, z Číny, kde se zhoršuje situace s lidskými právy a z České republiky za pomoci lidí, proti kterým její přátelé protestovali. A NATO? Jak nám NATO pomáhalo v současné krizi a v dalších krizích, např. s migranty? Máme konkrétní důkazy, jak sluníčkovská  ideologie vede Slovensko do slepých uliček.

Malé douška nakonec. Čínský filozof Konfucius zformuloval pravidlo Li o vzájemné rituálnosti (po našem: o vzájemném slušném chování). Co tak naznačit čínské straně, že mezi námi už bude platit pravidlo Li?

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:fb)