Svátek má: Lada

Politika

Velikost textu:

Černochová po jedenácti letech přiznala,že uznání Kosova byla chyba

Černochová po jedenácti letech přiznala,že uznání Kosova byla chyba

Pokud jste poslední pořad rozhovorů s politiky Partie na TV Prima, kde učinkovali ministr obrany Lubomír Metnar a poslankyně ODS Jana Černochová, chvíli sledovali s otevřenými ústy, bylo to poté, co poslankyně ODS prohlásila, že uznání Kosova byla velká diplomatická chyba.

Jana Černochová
25. března 2019 - 08:19

Nedělní Partie mezi ministrem obrany za hnutí ANO Lubomírem Metnarem a předsedkyní poslaneckého výboru pro obranu Janou Černochovou (ODS) vůbec nebylo utkáním nesmiřitelných stran, ale vzácným setkáním, kdy se oba politikové doplňovali ve věcích posílení státních financí pro armádu a nezavedení základní vojenské služby pro mladé muže.

Když se hovořilo na den přesně o před dvaceti lety aliancí NATO organizovaným bombardování Jugoslávie, oba řečníci tehdejší vládu Miloše Zemana, která jen souhlasila s přelety bombardovacích letadel přes české území, omlouvali. Ten souhlas byl totiž vydaný v časové tísni a navíc několik dnů po přijetí do NATO. 

Ovšem pak  Černochová vysvětlila, proč se česká veřejnost k tomuto bombardování staví po celou dobu kriticky a to nejenom proto, že vedle vojenských cílů při bombardování zahynuli v Srbsku i civilisté.

"Neměli jsme uznávat nezávislost Kosova. Uznání Kosova byla velká diplomatická chyba. To území bylo opravdu srbské," prohlásila Černochová 24. března 2019 v pořadu Partie.

Ministr Lubomír Metnar, který byl patrně sám překvapen dosud nepublikovaným názorem poslankyně ODS Černochové, ji její názor na uznání Kosova nevyvracel a řekl, že s ní souhlasí.


Zbývá jen prozradit, která vláda uznání Kosova provedla. Byla to totiž vláda Mirka Topolánka (ODS) a pro uznání zvedli ruku všichni členové ODS, kteří v té době byli ve vládě.


Stalo se tak na výjezdním zasedání kabinetu v Teplicích 21. května 2008, kde  pro uznání Kosova zvedli ruku: Mirek Topolánek, Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra, Martin Bursík, Ivan Langer, Martin Říman, Tomáš Julínek, Jiří Pospíšil, Ondřej Liška, Petr Gandalovič, Džamila Stehlíková. Ostatní se zdrželi, proti ze členů vlády nehlasoval nikdo. Navázání diplomatických styků s Republikou Kosovo nastalo na návrh ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, čímž Česká republika Republiku Kosovo uznala jako nezávislý stát.(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)