Svátek má: Prokop

Politika

Velikost textu:

Chápete to? Jediný docent ve vládě a středoškoláci se ho chtějí zbavit

Chápete to? Jediný docent ve vládě a středoškoláci se ho chtějí zbavit

"On je docent, to jsem nevěděl," prohlásil nedávno premiér Andrej Babiš, když se dozvěděl, že pan prezident Miloš Zeman docenta Antonína Staňka z místa ministra kultury neodvolá. Od té doby se popularita docenta Staňka neobvykle zvýšila," konstatoval student politologie, který si nepřeje být jmenován.

Kachna a ještě k tomu na neděli
7. července 2019 - 09:01

Důvod utajení jména student zdůvodňuje, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Má být ministr kultury odvolaný a nahrazený starostou Nového Města na Moravě?

"Jasně. Musí se uklidnit kulturní veřejnost, která protestuje zejména proti odvolání ředitele Národní galerie. Kdo je ředitel této instituce Fait  ostatně sám nedávno řekl v televizní Partii i prezident Václav Klaus, který připomenul, že docent Fait, po jehož odvolání se kulturní veřejnost zneklidnila, učinil nějaký  podvod už na Hradě. Ministr STaněk odvolání ředitele Národní galerie zdůvodnil také peněžními čachry. Ředitel Fait si totiž sám navrhl a schválil roční odměnu ve výši více než jednoho milionu korun."

A přesto všechno je kulturní veřejnost zneklidněna?

"Ono je otázkou, jak početná je ta kulturní veřejnost, proč se bouří i kulturní veřejnost hovořící německy, a proč i tuto veřejnost poslouchají v Lidovém domě? Především si myslím, že to je řvoucí kulturní veřejnost, která má zastání v nechvalně známých médiích třeba  v Bakalově koncernu na vymývání mozků.   V Lidovém domě vedení nejstarší strany v zemi působí v poslední době  hodně zmatkovitě a poté, co sebestředný Roman  Onderka v televizním pořadu, aniž by o sporu v kultuře věděl více než masírovaní diváci České televize, řekl jakémusi Moravcovi, že  počínání ministra kultury je neodpovědné.  Pak nejdříve  docenta Staňka v Lidovém domě podpořili a pak ho  ale zase vyzvali k odchodu z funkce, což disciplinovaný ministr provedl. Jenže na Hradě nesedí Drahoš ale Zeman, který Staňkovu demisi prostě nepřijal ani po předloženém dopisu od předsedy vlády. A  tak se stalo, že docent Antonín STaněk je nejpopulárnější ze všech ministrů z ČSSD a z předsedy Hamáčka se stal docela legrační předseda strany, který, i když nechce, cokoliv nyní učiní, pohřbívá stranu, kterou kdysi volilo 30 procent voličů."

Co vás na tom všem zaráží?

"Že ten Miloš Zeman má pravdu. Lidový dům z funkce ministra odvolá klidně docenta Staňka,  jemuž opozice vyčítá samé maličkosti. Třeba, že byl na prezentaci knihy o církevních restitucích, o které zatím nikdo nenapsal, že by v ní byly zásadní chyby. Velkou chybou té knihy podle opozice je, že ji napsal komunista, jinak docent historie Grebeníček. Nu a Staňka také docenta zajímalo, co se o církvích mimochodem patří pod ministerstvo kultury píše. Navíc ta akce se nekonala v sídle KSČM, ale ve Sněmovně, kde STaněk i Grebeníček působí jako poslanci. Po této prezentaci knihy pak kdejaká svazačka s mikrofonem v ruce uháněla ministra kultury, aby se lidem za tuto účast omluvil. Proboha, kde to jsme, že poslanec nemůže navštívit prezentaci knihy jiného poslance, který píše o problematice resortu, který zrovna on má na starosti?  Prezident Zeman také prohlásil na adresu Lidového domu zajímavý postřeh. Vy chcete vyměnit bývalého primátora Olomouce, který měl přeci jenom něco společného  s kulturou velkého města a ještě k tomu docenta, starostou Nového Města na Moravě, který má jenom maturitu. A tím chcete uklidnit kulturní  veřejnost? Jinak z jiného pohledu, není divné, proč docenta Staňka nyní kritizují nejvíce lidé, kteří ani nedostudovali vysokou školu jako Hamáček a Dolínek. Není divné, proč  se angažují v této kritice Staňka zrovna lidovci, kteří jsou více než dobře přátelští  na sudeťáky a katolickou církev. Na kultuře zkrátka a dobře nemůže být nějaký potížista, ale musí tam být nějaký panák, který nebude dělat problémy."A jak by to mělo dopadnout?

"Voliči ČSSD v době předsedování Zemana nebo  Paroubka by si asi přáli, aby v Lidovém domě  se  zamysleli a dali za pravdu prezidentovi, že v době, kdy vedení ČSSD  tlačilo na Staňka, aby odstoupil, neznali všechny informace. Dokáží-li to, tak neztratí přízeň těch, které názory sociálních demokratů   ještě stále zajímají. Pokud odejdou oranžoví straníci z vlády, bude je sice zato chválit opozice a kuriozně včetně SPD, ale žádné nové voliče nezískají. Pak se může klidně stát, že ČSSD při jakýkoliv volbách nezíská ani 5 procent. Nikoho před volbami nebudou totiž zajímat názory oranžových svazáků, kteří jsou nyní nejméně dva ve vládě. Pak  zemědělství bohužel přijde i o ministra, který v něm začal dělat pořádek a kultura o docenta, jemuž byly proti chuti neoprávněné obohacování šéfů institucí jako byl například ředitel Fait."

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli nebo Kachnu po neděli ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto:ps)