Svátek má: Drahoslava

Politika

Velikost textu:

Členové školského výboru porazili šéfa ODS, v čele výboru zůstává Klaus

Členové školského výboru porazili šéfa ODS, v čele výboru zůstává Klaus

Nezařazený poslanec Václav Klaus junior i po první dubnové středě zůstává v čele sněmovního školského výboru. Jeho členové kandidáta klubu ODS Martina Baxu novým předsedou nezvolili. V tajné volbě dostal šest z 21 hlasů. Profesor Fiala coby předseda ODS zuří. Proč?

Václav Klaus junior, bývalý člen ODS
4. dubna 2019 - 08:15

Předsednické křeslo školského výboru, jak se po vyloučení Klause juniora z ODS utvrzovali lidé z vedení ODS má být pod vedením občanských demokratů, což prý vyplývá z dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře.

Proto předseda ODS Petr Fiala po Baxově nezvolení zuřil. Podle něho údajně členové výboru tím, že výměnu odmítli, porušili parlamentní zvyklosti a pravidla poměrného rozdělení míst v orgánech Sněmovny.

"ODS bere na vědomí tento mocenský krok dalších parlamentních stran a bude na něj při svém dalším postupu v Poslanecké sněmovně adekvátně reagovat," konstatoval a tak trochu i vyhrožoval na Twitteru bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně. Nutno přiznat, že o změnu v čele výboru usiluje ODS poté, co Klause juniora vyloučila ze svých řad za to, že Klaus podle výkonné rady moudrých občanských demokratů svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval z pohledu vedení strany dobré jméno ODS.

"Byli jsme přesvědčeni o tom, že ve Sněmovně platí dohody. Výsledek volby jasně ukazuje, že toto neplatí. Hnutí ANO zjevně nestojí o dodržování dohod," tak trochu před televizními kamerami a mikrofony novinářů  útočil na vládnoucí stranu poslanec Sněmovny, primátor Plzně, zastupitel Plzeňského kraje, ale také nutno zdůraznit bývalý učitel  Baxa.

"Chápu, že pan Baxa ke svým asi 20 placeným veřejným funkcím primátora Plzně, krajského zastupitele, předsedy podvýboru, 20 komisí hlasuje sám pro sebe na předsedu školského výboru, ale těch dalších pět hlasů napříč politickým spektrem, které dostal, mě mrzí," řekl novinářům z postu předsedy výboru nesesazený Klaus junior.

Pokud jste hledali z otevřených zdrojů další ohlasy i jiných politiků na hlasování o šéfa výboru, našli jste třeba i sdělený pocit  člena výboru Iva Pojezného (KSČM), který přiznal, že někteří poslanci vytýkali Baxovi, že je i plzeňským primátorem a krajským zastupitelem. Pochybovali o tom, zda by Baxa vykonávání funkcí stíhal.

"Byla to demokratická volba a drtivá většina členů výboru se rozhodla, že pana Baxu nepodpoří, určitě by mu pomohlo, kdyby se byl předem vzdal ostatních funkcí a kandidoval s čistým štítem," řekl Pojezný pro stranické noviny.


Zajímavý byl i názor Piráta Jakuba Michálka uveřejněného  na sociálních sítích. Michálek se domnívá, že  z výsledku hlasování nevyplývá ani souhlas všech členů ODS  s mužem desítek funkcí Baxy v čele výboru. 

Pomohli jsme se částí hlašky  hrdiny úžasné protektorátní filmové komedie a tak vznikl i titulek tohoto článku ... "Zavřete oči, zatím z čela sněmovního školského výboru neodcházím."

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)