Svátek má: Dušan

Politika

Velikost textu:

Člověk v tísni v některých případech je hybridní politická organizace

Člověk v tísni v některých případech je hybridní politická organizace

Poslanec Jaroslav Foldyna před hlasováním o novém ombudsmanovi 12. únoru 2020 v Poslanecké sněmovně v diskusi upozornil na činnost organizace Člověk v tísni, která měla vyhrožovat poslancům, aby nevolili za ombudsmana Stanislava Křečka.

Jaroslav Foldyna na shromáždění Kosovo je Srbsko
19. února 2020 - 08:25

Co vlastně všechno ve Sněmovně řekl Jaroslav Foldyna?

Jak říkám ...

 „Já bych se chtěl po Václavu Klausovi také přihlásit k procedurálnímu návrhu, neboť jsem se dověděl, že Šimon Pánek, představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka. Já se domnívám, že to je výrazné ovlivňování takovéto silné organizace, která zčásti žije z cizích, zahraničních peněz, zčásti z peněz daňových poplatníků České republiky. Takže dávám návrh, aby se projednávání tohoto bodu odložilo do březnové schůze," prohlásil ve svém prvním vystoupení Jaroslav Foldyna.
 
„Já chápu, že se Člověk v tísni tady nemůže obhájit, ale obhájit ho přece mohou ti předsedové těch klubů, kteří tady vystoupí a řeknou, že jim nikdo nevyhrožoval. A jak tady říkal kolega Feri, ano, můžete se scházet, můžete s někým komunikovat elektronicky, ale pokud pan Minář již vyhrožuje veřejně, že bude-li zvolen pan Křeček, vyvolá demonstrace, tak to už přece nemá nic společného s demokracií a s komunikací s poslanci," řekl mimo jiných poslanců k tématu také poslanec Pavel Plzák.„Já jsem řekl údajně, já nezpochybňuji, že v některých případech jaksi koná velmi dobrou činnost a v některých se chová jako hybridní politická organizace. To znamená, vyjadřuje určité názory atd. Já netvrdím, že nedělá dobročinnou činnost, nic takového tady nezaznělo. Já jsem říkal údajně. To je všechno. Nemám se za co omlouvat. Za co bych se vám omlouval! A to, že píše předsedům politických stran, že budou mít problémy v případě, že zvolí Křečka, to si myslím, že je docela vyhrožování nějakým způsobem. Já chápu, že jsme si už na to zvykli, že tady běhají jakési Miliony chvilek s neúspěšnými kandidáty na všechno možné a s neúspěšnými politickými stranami a chtěly by diktovat, jak se v této zemi bude vládnout. Dobře, tak běžte do voleb a pak to provádějte. Je to občanská možnost nebo občanská aktivita, to já nezpochybňuji. Já se tomu jenom usmívám. A řekl jsem to, co jsem řekl. Předsedové, někteří předsedové politických stran dostali SMS, že budou mít velké problémy v případě, že zvolí Stanislava Křečka. Já ho budu volit už jenom proto," měl Jaroslav Foldyna před volbou ombudsmana jasno.

(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)