Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Co Česká televize za to, že ji posíláme 135 korun měsíčně, (po)dělala

Co Česká televize za to, že ji posíláme 135 korun měsíčně, (po)dělala

Česká televize, které každý měsíc posíláme 135 korun měsíčně, se přes prázdniny moc nevyznamenala. Do hlavního vysílacího času na sedm dnů v týdnu nasadila osvědčené televizní seriály z doby hlubokého socialismu. Přesto ji lze v něčem pochválit.

Díváte se na záda postavy dánské premiérky
25. srpna 2019 - 11:43

Nechme stranou do programu nasazených retro pořadů   všech možných a dodnes koukatelných seriálů (Nemocnice na kraji města, Chalupáři, Hříšní lidé města pražského a dalších) a ještě jiných prodaných pro vysílání komerčním televizím jako JOJ  (Zákony pohybu, 30 případů majora Zemana, Chlapi a chlapci a další), ale zaměřme se na seriál koupený v Dánsku, ale nyní bohužel v repríze vysílaný až po půlnici.

Tím seriálem je dílo natočené v dánské produkci ... Vláda.

Jak se píše na webu České televize napovídá název, Vláda o tom, že  seriál je o politice, o její provázanosti se světem médií. Hlavní hrdinka Birgitte Nyborgová, předsedkyně hlavní středové strany, se v prvním díle stane  překvapivým vítězem voleb a následující epizody sledujeme její působení na postu premiérky. Při tom vyprávění se sleduje nejen rovina profesní s osobním životem, ale ukazuje, jak se idealistická politička učí manévrovat v prostoru vládních jednání a mocenských bojů během událostí lokálního rázu, ale i mezinárodního dosahu. Současně se zaměřuje také na její rodinný život, který je vystaven těžkým zkouškám. Hlavní hrdinka se rozvede, ale také se vyspí řidičem.

Dalšími klíčovými postavami, které seriál sleduje v práci i v soukromí, jsou premiérčin spin doctor (ten, který premiérce radí a chrání ji před médiemi, aby jim nenaletěla)  Kasper Juul a ambiciózní televizní moderátorka Katrine Fonsmarková a jejich vztahy.

Ačkoli by se vám mohlo zdát, že seriál ze zákulisí dánské politiky bude mít pouze lokální dopad, právě díky bravurnímu dramatickému rozvedení politických problémů tak, aby postihovaly obecnou rovinu a ne minoritní jednotlivosti, a díky důrazu na morální ohledy i dopady politických rozhodnutí na osobní životy se z Vlády prý stal nejdiskutovanější seriál dánské historie, ale také ohromující mezinárodní hit vysílaný v sedmdesáti zemích světa.

"Nejdůmyslnějším tahem tvůrců bylo, že diváky navnadí na nahlédnutí pod pokličku vrcholové politiky, ale přitom ve skutečnosti nepřinášejí nezaujaté pojednání o tom, jak to v politice a médiích chodí, ani nesklouzávají k vyhrocenému démonizování politických kariéristů jako americký hit Dům z karet. Vláda naopak ukazuje, jaká politika má být. Tento přístup právě v kontrastu k reálné politice udělal ze seriálu divácký hit, ale také předmět vášnivých debat a vyhrocených reakcí některých představitelů dánských stran," píše se na webu ČT v anotaci k seriálu Vláda.Nutno přiznat, že tentokrát  Česká televize za to, že ji posíláme 135 korun měsíčně, udělala dobře, že před lety koupený a dabovaný seriál Vláda nyní opakuje  především pro ty, kteří jej při premiéře neviděli nebo je sice viděli, ale  nyní jej sledují  s hlubšími  znalostmi o tuzemské politice.

Pokud seriál Vláda sledujete a  po zhlédnutí  většiny dílů seriálu si pokládáte otázku:  "Jak to asi v politice probíhá v Česku?"  tak věřte, že nejste sami.

Prvnizpravy.cz rovněž napsaly


(ps, Česká televize, Prvnizpravy.cz, foto: web ČT)