Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Co Česká televize za to, že ji posíláme 135 korun měsíčně, (po)dělala

Co Česká televize za to, že ji posíláme 135 korun měsíčně, (po)dělala

Česká televize, které každý měsíc posíláme 135 korun měsíčně, čas od času ve zpravodajství tu a tam zapomene něco říci důležitého. Příkladem může být námi sledovaná upoutávka na seriál: Pozor, státní hranice a na druhé straně jsme viděli i reportáž z pohřebiště v Letech u Písku.

Platí stále ... Česká tedy naše televize? Platí, vždyť si na to platíme
15. září 2019 - 19:34

Co Česká televize za to, že ji posíláme 135 korun měsíčně, (po)dělala  


Česká televize začala vysílat dokumentární seriál Pozor, státní hranice, který popisuje činnost pohraničníků před rokem 1990. V programové nabídce, jsme si všimli, že k číslu asi 600 mrtvých vojáků, kteří zemřeli v době vykonávání vojenské služby,  byla vysoká číslice vysvětlena tak, že z nich bylo pouze 10 vojáků zabitých těmi, kteří přecházeli přes tu hranici.  Ostatní mrtví zemřeli po nehodách vozidel nebo v terénu při vojenských hlídkách bez zavinění narušitelů hranic.

V jiné reportáži, která byla natáčena v prostorech archeology objeveného pohřebiště v  Letech u Písku se hovořilo o tom, že nalezené ostatky patří pohřbeným obětem z tábora, ve kterém byli zadržovaní  za Protektorátu Čechy a Morava lidé bez pracovních návyků, což byli  většinou Romové.  Z reportáže však nevyplynulo, že nikdo z pohřbených nebyl v táboře zastřelen, oběšen a nebo jiným způsoben popravený nebo zabit. Pohřebiště podle známých pramenů bylo zřízeno za mimořádných okolností, kdy v táboře vypukla epidemie, které podlehli nejenom v táboře zadržovaní lidé, ale i několik jejich dozorců. Žádný z pramenů neuvádí případy, že by dozorci někoho zastřelili  na útěku nebo popravili po nějakém závažném porušení stanovených pravidel tábora.

Každopádně televizní divák, který s historií tábora v Letech není více seznámený, si z  reportáže dovodil, že nalezené ostatky lidí náleží v táboře asi zavražděným zadržovaným osobám, což nebyla pravda, neboť tam k vraždám nedocházelo.  Kdopak asi má zájem, aby to tak vyznělo?


A co z toho plyne?  V obou případech Česká televize informovala o mrtvých lidech, kteří nemuseli zemřít, kdyby Němci v roce 1939 nerozpoutali druhou světovou válku a na okupovaných územích nepostavili takové tábory, jaký byl zřízený v Letech u Písku. Po válce  si pak světové velmoci USA, Sovětský svaz a Velká Británie už podle dříve na Jaltě domluveného scenáře  Evropu rozdělily na západní a východní zónu dělenou ostře hlídanou hranicí. Na té pak  zbytečně zemřelo 600 pohraničníků a nemalý počet lidí, kteří se pokoušeli tu hranici překročit.

(ps, ČT24,  Prvnizpravy.cz, foto: ps)